A Kovászna megyei község elöljárója az MTI-vel telefonon közölte, hogy a megáradt Ajta patak vasárnap a két székelyföldi kistérséget összekötő póthidat is elvitte. Nagyajtán tavasszal kezdtek el új közúti hidat építeni, mely a Barót központú Erdővidéket összeköti a Sepsiszentgyörgy központú Sepsiszékkel, miután a régi használhatatlanná vált.
Az építkezés idejére egy póthíd biztosította az átjárást a két kistérség között a gépkocsik számára, ezt vitte el vasárnap a megáradt patak, miután torlasz is keletkezett.
Bihari Edömér közölte, hogy a hirtelen lezúdult ár néhány háztartást is elöntött, a víz állatokat, takarmányt ragadott el az udvarokból. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elöljárója szerint az áradás meglepetésként érte őket, Nagyajtán ugyanis a napokban egyáltalán nem esett az eső.
A hatóságok a mobiltelefonos Ro-Alert rendszeren keresztül riasztották a lakosságot a veszélyre, mivel a patak a település fölötti hegyvidéki falvakban leesett eső nyomán megduzzadt, és a nagy mennyiségű víz lezúdult a völgybe.
A polgármester elmondta, hogy amikor látta, milyen gyorsan nő a vízszint, riasztotta a hatóságokat, és a baróti mentőcsapatok időben közbe tudtak avatkozni.
A polgármester a prefektúra képviselőivel felmérte a keletkezett kárt Nagyajtán és Középajtán, de az infrastruktúrába nem tudnak érdemben beavatkozni, mivel a hegyvidéki térségben a következő napokban is heves esőzések várhatók.
A megáradt patakon egyelőre csak gyalogosan, két pallón lehet átkelni. Amíg sikerül pótolni a hiányzó hidat, a kistérség lakóinak gépkocsival Sepsiszentgyörgy vagy Apáca-Ágostonfalva útvonalon kell kerülniük, ha Barótra szeretnének menni, utóbbi útvonal 40 kilométeres kerülőt jelent.
A Kovászna megyei vészhelyzeti felügyelőség vasárnap közölte, hogy a hirtelen lezúdult ár nem követelt emberáldozatot a térségben. A Digi24 portál arról számolt be, hogy a székelyföldi megyében, a Nagyajta mellett Bölönben és Málnásfürdőn is a legmagasabb fokozatú árvízriasztás van érvényben.
A Kovászna megyei Nagyajtán a helyi fejlesztések országos programja (PNDL) keretében épül új híd közel 15 millió lej (1,1 milliárd forint) értékben, melynek jövő augusztusra kell elkészülnie. A régi vashidat – mely még az Osztrák–Magyar Monarchia idején épült, és több mint száz évig szolgált – ipari műemlékként a település parkjában állítják ki.
Településeket szigetelt el, országutakat öntött el a lezúdult csapadék Erdély több megyéjében
Több települést elszigetelt, és országutakat, megyei és községi utakat tett járhatatlanná a hirtelen lezúdult csapadék az elmúlt huszonnégy órában Erdély több megyéjében. A katonai tűzoltóknak 14 megye 66 településén kellett beavatkozniuk.
A román országos vészhelyzeti felügyelőség (IGSU) vasárnapi jelentése szerint a hétvégén több mint 3700 katonai tűzoltó állt készenlétben, hogy segítsen a bajbajutottaknak, miután Erdély több megyéjében harmadfokú, vörös jelzésű viharriasztás volt érvényben.
Országos szinten összesen 51 embert kellett kimenekíteni – 23-at kitelepítettek és 23-at kimentettek – az ár elől, őket a hatóságok panziókban szállásolták el.
Több erdélyi megye – Fehér, Arad, Bihar, Hunyad, Máramaros, Maros és Temes – mellett a mentőegységeknek dél-romániai és moldvai településeken is segíteniük kellett, miután a hirtelen lezúdult csapadék nyomán megduzzadt folyók, patakok házakat, udvarokat árasztottak el.