A Fehéz Házban találkozik hétfőn Mette Frederiksen dán miniszterelnök Joe Biden amerikai elnökkel. A Reuters hírügynökség olyan találgatásokra hívta fel a figyelmet, hogy az adminisztráció arra használja majd a látogatást, hogy megvizsgálja, alkalmas-e a dán politikus arra, hogy ő legyen a NATO első női főtitkára.
„Nem álláshirdetésre jelentkezem. Meghívást kaptam Biden elnök úrhoz, amit már nagyon várok” – fogalmazott Frederiksen. Noha korábban mint mondta nem jelölteti magát NATO-főtitkárnak, nem állította, hogy nem érdekli a poszt.
Mint ismert Jens Stoltenberg, a NATO jelenlegi főtitkára legkésőbb októberben távozik a posztról, amelyet 2014 óta tölt be. Noha Stoltenberg ciklusát többször is meghosszabbították, sőt a politikai és katonai szövetség kérte, hogy vállaljon még egy évet, a norvég politikus bejelentette, hogy hazája jegybankelnökeként fog szolgálni a következő években.
– A főtitkár mindig európai, amely történelmileg alakult így, hiszen a NATO megalakulása során az amerikaiak ragaszkodtak a két hadászati parancsnokság vezetéséhez, így amikor 1952-ben létrejött a NATO-főtitkárság, akkor a brit Hastings Ismay tábornok került annak az élére, aki előtte a brit nemzetközösségi kapcsolatokért felelős miniszterként is szolgált – magyarázta lapunk megkeresésére Szenes Zoltán, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) professzor emeritusa, ny. vezérezredes, a Magyar Hadtudományi Társaság (MHTT) elnöke.
A NATO korábbi vezetői között: három- három brit és holland, kettő belga és egy-egy olasz, német, spanyol, dán és norvég található.
Szenes Zoltán kiemelte, hogy a hatvanadik NATO-csúcstól, 2009-től kezdődően már nem védelmi- vagy külügyminiszterek, hanem korábbi miniszterelnökök (elsőként Anders Fogh Rasmussen volt dán miniszterelnök) töltik be a tisztséget, mindezzel „emelve a pozíció fontosságát”.
Az NKE professzor emeritusa megjegyezte, hogy már egy ideje „terjeng az a pletyka”, hogy női főtitkár jönne – utalt Kolinda Grabar-Kitarovic volt horvát köztársasági elnökre, valamint Ursula von der Leyen korábbi német védelmi miniszter, jelenlegi európai bizottsági elnökre. Azonban az utóbbi időben nincsenek információk a jelölésükről, így jelölésüket nem tartja valószínűleg az NKE professzor emeritusa.
A 45 éves szociáldemokrata Frederiksen 2019-ben, minden idők legfiatalabbjaként lett Dánia miniszterelnöke, és a Reuters-nek nyilatkozó diplomaták szerint komoly esélyesnek tűnik Stoltenberg helyére, mind korábbi tisztségeit, mind nemzetiségét figyelembe véve.