Észtország parlamentje kedden elfogadta az azonos neműek házasságát legalizáló törvényt. Az erről szóló javaslat 55 szavazatot kapott a 101 fős parlamentben a liberális és szociáldemokrata pártok koalíciójától, amelyet Kaja Kallas miniszterelnök idei választási győzelmét követően állított össze. A törvény 2024-től lép hatályba.
A melegházasság legalizálását tehát mindössze két hónappal azután fogadták el, hogy az ország új liberális koalíciója hivatalba lépett, és kilenc évvel azután, hogy Észtországban megszavazták, hogy törvényesen bejegyezhető az azonos neműek élettársi viszonya.
Az észtek 38 százaléka azonban még mindig elfogadhatatlannak tartja a homoszexualitást. Az azonos neműek házasságát a lakosság negyedét kitevő orosz kisebbség nagy része is ellenzi – derült ki a Reuters hírügynökség összefoglalójából.
A melegházasság Nyugat-Európa nagy részén legális.
A másik két balti országban, Litvániában és Lettországban eddig megbuktak az LMBTQ-közösség jogainak kiterjesztésére irányuló törekvések.
A litván alkotmány 38. cikke kimondja, hogy „a házasság egy férfi és egy nő szabad beleegyezésével köthető”. Az országban ráadásul a bejegyzett élettársi kapcsolat sem legális az azonos nemű párok esetében.
Lettországban pedig korábban felmerült, hogy a magyar alaptörvénybe foglaltakhoz hasonlóan rögzítsék, az anya nő, az apa férfi. Riga a melegházasságot szintén tiltja, ám a bejegyzett élettársi kapcsolatot engedélyezi.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: by Eliano Imperato / Controluce via AFP)