„A régió országai tudatosították, hogy csak az együttműködés útján teremthető meg a biztonság a térségben” – jelentette ki Sahram Iráni. A teheráni bejelentés szerint Irán mellett Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Katar, Omán, Irak és India alkotnák a tervezett szövetséget.
Nevezett országok még nem erősítették meg részvételüket, és a tervezett szövetség formájáról egyelőre nem közöltek információkat.
„Hamarosan tanúi lehetünk, hogy térségünk megszabadul az ott jogosulatlanul jelen levő erőktől” – mondta Sahram Iráni, hozzátéve: a térség népeinek kulcsszerepük lesz biztonságuk megvédésében saját erőik révén.
Az Egyesült Államoknak – Irán ősellenségének – jelentős a haditengerészeti jelenléte a Perzsa-öbölben. Az amerikai 5. flotta hajói bahreini bázisukról rendszeresen járőröznek az öböl vizein, fegyverszállítások után kutatva ellenőrzik a nemzetközi vizeken közlekedő hajókat.
Irán kínai közvetítéssel márciusban rendezte hét éve húzódó konfliktusát az öböl túlpartján fekvő Szaúd-Arábiával, mely a régió stabilitása és a gazdasági kooperáció érdekében egyezett meg addigi térségbeli fő ellenlábasával.
Teherán és Rijád közeledése megnehezítette az Irán diplomáciai elszigetelésére irányuló izraeli törekvéseket.
Borítókép: Amerikai hadihajó a Perzsa-öbölben (Forrás: Twitter/Amerikai 5. flotta)