Az elismerések kitüntetettjeinek listáját az elmúlt évtizedekben évente kétszer, az uralkodó júniusi hivatalos születésnapján és újév előtt hirdették ki. Az utóbbi hetven évben hivatalosan II. Erzsébet királynő, Károly édesanyja adományozta ezeket a kitüntetéseket. Halálának pillanata óta elsőszülött fia, Károly az Egyesült Királyság uralkodója, és decemberben első ízben ő adományozta az újévi kitüntetéseket, most pedig ugyancsak első ízben a hivatalos születésnapja alkalmából kitüntetettek listáját hirdette ki.
A szombat hajnalban ismertetett, 1171 nevet tartalmazó születésnapi kitüntetési névsor egyik legelőkelőbb helyén Terry Waite áll, akinek a király a Szent Mihály és Szent György nevét viselő katonai lovagrend – Order of St Michael and St George – lovagi címmel és a Sir előnév viselésének jogával járó parancsnoki tisztségét adományozta.
A 84 éves Sir Terry 1987-ben, Canterbury akkori érseke, Robert Runcie követeként utazott Libanonba, hogy megpróbálja elérni több brit túsz kiszabadulását, ám a Hezbollah radikális síita mozgalom őt is túszul ejtette és 1763 napig fogva tartotta.
A kitüntetést a világszerte túszként fogva tartott emberek megsegítéséért végzett sokoldalú tevékenysége elismeréseként adományozta a brit uralkodó.
Hasonló kitüntetésben részesült Richard Moore, a brit külső hírszerzés (MI6) vezetője.
Az indoklás szerint Sir Richard azért a munkájáért részesült a magas elismerésben, amelyet a brit nemzetbiztonság erősítéséért végzett az ukrajnai háború − a második világháború óta európai földön kirobbant első nagy fegyveres konfliktus − kezdete óta.
A kitüntetett hírességek közül Anna Wintour, a Vogue nemzetközi divatmagazin főszerkesztője − aki 2016 óta a Dame előnév viselésére jogosult a lovagi rang női megfelelőjének birtokosaként − a brit becsületrend, az Order of the Companions of Honour tagja lett.
A kitüntetettek többsége − 52 százalékuk − a helyi közösségéért végzett munkájáért kapott elismerést a királytól. Köztük van számos olyan civil aktivista, aki az ukrajnai háború elől menekülők letelepedését és beilleszkedését segíti.
III. Károly király „hivatalos” születésnapját nagyszabású parádéval ünneplik szombaton, bár születésnapja igazából november 14-én van, a brit uralkodók kétszer ünnepelnek − egyszer zárt körben, és egyszer a nyilvánosság előtt.
A júniusi felvonulás hagyománya 1748-ban kezdődött II. György király idején, aki jobb nyári időben szerette volna, ha ünnepelhetnek, mivel a saját születésnapja október 30-án volt.
Borítókép: III. Károly király és Kamilla (Fotó: Leon Neal/pool/AFP)