Olyan orvosi robotot fejlesztettek a Max Planck Intézet kutatói, amely az emberi test belsejében képes bizonyos műveletek kivitelezésére, például arra, hogy elállítsa a belső vérzést – írja a Rakéta.
Az egyszerű felépítésű eszköz szerkezetét a tobzoskák ihlették, amelyek testét pikkelyek fedik, így védekeznek a külső behatások ellen. (A tobzoskák vagy tobzoskaalakúak az emlősök osztályának egy rendje. A tobzoskaalakúak ma élő legközelebbi rokonai a ragadozók. A két csoport közös őse körülbelül hetvenötmillió éve vált el egymástól, és egyik ágon a tobzoskák, a másikon a ragadozó emlősök csoportjai (kutyaalkatúak, macskaalkatúak, úszólábúak stb.) alakultak ki. Mindebből az következik, hogy a két rend egy közös csoportban vonható össze, vagyis egy kládot alkotnak.)
A robotban kombinálták a puha és hajlékony, valamint szilárd rétegeket: előbbit polimer, utóbbit fém összetevők képviselik, amelyeket mágneses részecskékkel ötvöztek. A szerkezetet mágneses mező segítségével irányítják, és szükség esetén, magasabb frekvencia hatására akár hetven Celsius-fokra tudják melegíteni.
A felforrósított eszköz az (élettelen) állatokon végzett tesztek szerint képes belső vérzést is elállítani: ehhez a kutatók a vérzést injekciós tűvel bejuttatott vérrel imitálták.
A kísérletek tovább zajlanak, de a tudósok elképzelése szerint a későbbiekben a szerkezet sokféle orvosi beavatkozásra használható lesz majd, a hagyományos módszereknél sokkal kevésbé invazív módon.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: AFP/Xinhua/Huang Haoming)