„Miközben a világ a többpólusú nemzetközi rend hatalomváltásnak a következményeivel küzd, megkérdőjeleződnek azok a régóta fennálló hiedelmek és struktúrák, amelyek az elmúlt néhány száz évben fenntartották a Nyugat dominanciáját. A végeredmény pedig az általunk ismert nemzetközi rend jelentős átértékelődése lesz” – írta véleménycikkében Chandran Nair malajziai üzletember, a The Global Institute for Tomorrow nevű független agytröszt alapítója a The National Interest, amerikai nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozó folyóiratban.
Szerinte a változást öt fő tendencia fogja vezetni, amelyek a nyugati nemzeteket „arra kényszerítik majd, hogy szembenézzenek és alkalmazkodjanak egy új jövőhöz”. Mint hozzátette:
A jövőbeni konfliktusok elkerülhetők, ha a változás időszakát a politikai döntéshozók egy igazságosabb világ építésének lehetőségeként, nem pedig a preferált és berögzült kiváltságokat fenyegető válságként fogják fel.
Nair szerint az öt pont:
- A nyugati szelektív történelmi értelmezésének feloldása, amely monopóliumot a technológiai fejlődés törte meg,
- A sokak által gúnyolt, „szabályokon alapuló” globális ügyek ellenőrzésére kialakított nyugati hegemónia újraértékelése, hiszen a Nyugat sokszor a saját szabályait is megszegi, megkérdőjelezve ezzel a legitimitását,
- A nyugati „békefenntartás” leleplezése, ugyanis Amerika és részben Európa is profitált a háborúkból, noha a biztonság garantálójaként és a béke előmozdítójaként tüntetik fel magukat,
- A nyugati pénzügyi szuperstruktúra és kapzsiság megbontása, ideértve a dollármentesítést (de-dollarization) és a szankciós politikát is,
- A nyugati sajtó hitelességének összeomlása, a narratíva építésének és az egyoldalú tájékoztatásának a megtörése.
Chandran Nair szerint a Nyugatnak fel kell ismernie, hogy a nemzetközi erőviszonyok eltolódtak és nem kényszerítheti tovább politikai, katonai és gazdasági akaratát másokra, sőt a globális békéért sem egyedül ő felel már. Szerinte Kína és más nemzetek felemelkedése is ezt bizonyítja.
Hozzátette:
A Nyugatnak meg kell barátkoznia ezzel az új valósággal, és fel kell ismernie, hogy új, pragmatikusabb és többpólusú megközelítésre van szükség, amely szerint a nemzetek az együttélés mellett elkötelezett külpolitikát folytatnak, saját érdekeik által vezérelve.