Vörös festékkel öntötték le a stockholmi Svéd Nemzeti Múzeumban környezetvédelmi aktivisták a Claude Monet egyik festményét védő üveglapot, majd a kép keretéhez ragasztották a tenyerüket. „A két, körülbelül 25 és 30 éves nőt őrizetbe vettük” – közölte a rendőrség. Az akciót később az Aterstall Vatmarker (Állítsd vissza a Nedves Övezeteket) nevű szervezet vállalta magára. A szóban forgó kép a Le Jardin de l'artiste a Giverny (A művész kertje Giverny-ben, 1900), és egy kiállítás keretében mutatták be Stockholmban. A Kert című, több mint háromszáz műalkotást – mások mellett Rembrandt, Watteau, Le Notre, Monet, Renoir és Carl Larsson műveit – bemutató kiállítást átmenetileg bezárták, de a várakozások szerint csütörtökön ismét megnyitják a látogatók előtt.
A múzeum restaurátorai vizsgálják a képet, hogy megállapítsák az esetleges károkat – tudatta a múzeum közleményben. Hanna Tottmar szóvivő szerint a szakértők várhatóan csütörtökön közölnek több információt.
Elhatárolódunk az olyan akcióktól, amelyek kulturális örökséget veszélyeztetnek vagy rongálnak meg (.) tekintet nélkül az akció céljára
– közölte Per Hedström, a múzeum ügyvezető igazgatója. A szervezet közzétett egy videót, amelyen a két nő, egy ápolónő és egy egészségügyi szakiskolás éppen vörös festékkel önti le a képet védő üveget, miközben kórusban skandálják: „sürget a klímahelyzet”, illetve „veszélyben az egészségünk”.
Az AFP francia hírügynökségnek adott interjúban az Aterstall Vatmarker azzal vádolta meg a svéd kormányt, hogy nem tartja be a környezetvédelem terén vállalt nemzetközi kötelezettségeit.
Harmincegy százalékkal kellene csökkentenünk az üvegházhatású gázok kibocsátását, a kibocsátás ennek ellenére folytatódik. Ez botrányos
– méltatlankodott Helen Wahlgren, a szervezet szóvivője. A Le Jardin de l’artiste a Giverny a legutóbbi kép, amellyel klímaaktivisták fel kívánták hívni a figyelmet az általános felmelegedésre. A brit Just Stop Oil aktivistái októberben paradicsomlével öntötték le Vincent van Gogh Napraforgók című képét a londoni National Galery-ben, majd odaragasztották magukat Leonardo da Vinci Az utolsó vacsora című művének egy korai másolatához a londoni Royal Academy of Artsban.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/EPA-ANSA/ANSA)