Per zúdulhat a Titant üzemeltető cég nyakába

Ugyan a Titan tengeralattjáró utasai a merülés előtt feltehetően aláírták azt a jogi dokumentumot, amely alapján a tulajdonos, az OceanGate nem vállal felelősséget azért, ha a jármű elsüllyed, szakértők szerint ez nem feltétlenül védi meg a privátcéget az esetleges következményektől.

Magyar Nemzet
2023. 06. 23. 7:27
PRINCE
Boston, 2023. június 21. Az amerikai parti õrség által közreadott képen a Titan elnevezésû merülõhajót keresi a Bahamában bejegyzett Deep Energy kutatóhajó a Massachusetts állambeli Boston partjainál 2023. június 21-én. A Titan öt emberrel a fedélzetén június 18-án indult útnak az 1912-ben elsüllyedt Titanic óceánjáró 3800 méter mélyen fekvõ roncsaihoz, de a merülõhajót mélybe bocsátó Polar Prince kanadai jégtörõ a Titan indulása után kevéssel elveszítette vele a kapcsolatot. A keresésben részt vevõ kanadai mentõcsapat tenger alatti zajokat észlelt a területen. MTI/EPA/Amerikai parti õrség Fotó: -
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ahogyan lapunk is megírta, megtalálták csütörtökön a Titan tengeralattjáró roncsait, vagyis a jármű összeroppant a nagy nyomás alatt, aminek következtében a fedélzetén tartózkodó öt utas életét vesztette. A turisztikai célokra használt búvárhajó vasárnap indult útnak kevesebb mint félnaposra tervezett útjára az 1912-ben elsüllyedt Titanic roncsaihoz. A Titan eltűnését követően nagyszabású kutató-mentő akció kezdődött az Atlanti-óceán mintegy tízezer négyzetmérföldes területén.

Az utasok, akik fejenként 250 000 dollárt (több mint 84 millió forintot fizettek) a 12 500 láb (közel négyezer méter) mélységbe történő utazásért, feltehetően aláírták azt a jogi dokumentumot, amely felmenti a céget a felelősség alól. 

A CBS amerikai hírcsatorna egyik riportere, aki 2022 júliusában az OceanGate társasággal utazott, arról számolt be, hogy az általa aláírt nyialtkozat csak az első oldalon háromszor említette a halál lehetőségét.

Ennek ellenére az is előfordulhat, hogy elszámoltatják a céget, amennyiben bizonyítékot találnak súlyos gondatlanságra vagy a nem teljes körűen feltárt veszélyekre.

Ha a hajó tervezésének vagy építésének voltak olyan aspektusai, amelyeket eltitkoltak az utasok elől, vagy tudatosan üzemeltették annak ellenére, hogy tudták, hogy nem alkalmas erre a merülésre, akkor a cég nem élvezhet mentességet

 – magyarázta a Texasban élő Matthew D. Shaffer tengerjogi szakértő.

Az elhunytak hozzátartozói tehát élhetnek jogi követelésekkel, például kártérítési igényt nyújthatnak be, és gondatlanságért is beperelhetik a céget. Ám mindehhez az amerikai parti őrségnek egyelőre még további nyomokat kell gyűjtenie arról, mi történhetett pontosan a Titannal. Az OceanGate egy kis cég, amelynek székhelye a washingtoni Everettben van, és nem világos, hogy rendelkezik-e olyan vagyonnal, hogy jelentős kártérítést fizessen.

 

Borítókép: Az amerikai parti őrség által közreadott képen a Titan elnevezésű merülőhajót keresi a Bahamában bejegyzett Deep Energy kutatóhajó a Massachusetts állambeli Boston partjainál 2023. június 21-én. (Fotó: MTI/EPA/Amerikai parti őrség)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.