London tavaly áprilisban új migrációs egyezményt kötött Ruanda kormányával. E megállapodás − amely egy 120 millió fontos brit gazdaságfinanszírozási csomagot is tartalmaz a közép-afrikai országnak − lehetővé teszi, hogy mindazokat, akik illegálisan lépnek brit területre, és ezután menedékjogért folyamodnak, a brit hatóságok áttelepíthessék Ruandába.
Az egyezménynek nincs felső korlátja. London szerint Ruandának megvannak a kapacitásai akár több tízezer ember letelepítésére a következő években. Emberi jogi szervezetek bírósági úton próbálták elérni az egyezmény semmissé nyilvánítását azzal érvelve, hogy Ruandában önkényuralmi rezsim van hatalmon, amely nem riad vissza a kínzástól, sőt a gyilkosságtól sem, ha valaki szembefordul vele. A londoni felsőbíróság azonban decemberben jogszerűnek minősítette a Nagy-Britanniában menedékjogért folyamodó illegális határátlépők áttelepítését Ruandába, kimondva, hogy az áttelepítési program nem sérti az ENSZ menekültügyi egyezményét, sem az emberi jogi törvényeket.
Suella Braverman brit belügyminiszter szerint biztonságban lesznek azok az illegális bevándorlók, akiket a brit kormány Ruandába tervez áttelepíteni.
Nemrég a brit kormány olyan törvényjavaslatot terjesztett be, amely kötelezi Suella Braverman belügyminisztert az illegálisan érkezett migránsok kitoloncolására, és „radikálisan leszűkíti” a kitoloncolások felfüggesztéséhez vezető jogorvoslatok és fellebbezések körét. A belügyminiszter ígérete szerint az új jogszabály lehetővé teszi a kormány számára, hogy cselekedjen a hajók megállítása érdekében, és elismerte, hogy az emberek türelme elfogyott.
Mivel a Lordok Háza késlelteti a törvény elfogadását, Sunak egy a parlamenti törvényben szereplő, de ritkán alkalmazott szabályhoz nyúlna, amely lehetővé teszi az alsóház számára, hogy felülbírálja a Lordok Házát.
A liberális demokraták korábban már megpróbálták megakadályozni a törvényjavaslatot, most pedig hatásvizsgálatot követelnek. Sunak szerint a terve működik, hiszen idén eddig 20 százalékkal csökkent a La Manche csatornán keresztül illegálisan érkezők száma.
Egy múlt heti sajtótájékoztatón a belügyminisztert arról kérdezték, nem tart-e attól, hogy ügyvédek „légiói” támadják meg az intézkedéseket a bíróságon.
Természetesen készen állunk a harcra. Nem állnék itt, ha nem így lenne. De valójában biztosak vagyunk benne, hogy győzni fogunk. Úgy véljük, hogy ez törvényes, hogy nemzetközi kötelezettségeinknek megfelelően járunk el, és a brit lakossággal szembeni kötelezettségeinknek is eleget teszünk, hogy biztosítsuk a határok feletti ellenőrzést
– mondta Suella Braverman.