Volodimir Zelenszkij szerint az oroszok a túlélők kimenekítőire lőnek
Az ukrán elnök bírálta a nemzetközi szervezeteket, amiért nincsennek jelen a mentési munkálatok során.
Magyar Nemzet
Forrás: Politico, CNN2023. 06. 08. 7:30
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
„Amint a segítőink megpróbálják kimenteni a túlélőket, rájuk lőnek” – fogalmazott Volodimir Zelenszkij ukrán elnök arról, hogy a dél-ukrajnai területeket sújtó, a Nova Kahovka-i gát felrobbantása utáni árvízben segédkező ukránokra orosz erők lőnek.
A gát keddi felrobbantása Kijev szerint nyolcvan település elárasztását fenyegeti. A Politico brüsszeli hírportálnak arról számolt be German Galuscsenko, ukrán energiaügyi miniszter, hogy a katasztrófa nyomán mintegy 16 ezren veszítették el otthonukat, Herszon régióban körülbelül húszezer háztartásban áramszünet van, és korlátozott a tiszta ivóvízhez való hozzáférés. A gátrobbantás okozta árvíz több ezer hektárnyi mezőgazdasági területet öntött el, létfontosságú vízkészletek kerültek veszélybe, ukrán tisztviselők és szakértők katasztrofális környezeti károkra figyelmeztettek – hívta fel a figyelmet a CNN amerikai hírtelevízió.
– mondta Zelenszkij a Bild német lapnak adott interjúban, amelyet a Politico is szemlézett. Hozzátette: „Az elárasztott házak tetejére menekülnek a fuldoklók, ám kimenekítésük a megszállt területekről nagyon nehéz, mert amikor erőink ezt megpróbálták, akkor az orosz megszállók messziről lőttek rájuk.”
Moszkva tagadja a gát felrobbantását – amely a háború kirobbanása óta orosz ellenőrzés alatt állt –, majd Kijevet tette felelőssé a katasztrófáért. Kijev ezzel szemben Moszkvát vádolja a történtekért. A gát több feladatot is ellátott: egyfelől hidat képzett a dél-ukrajnai Dnyipro folyó felett, másrészt mintegy 18 köbkilométernyi vizet tartott vissza, és létfontosságú vízforrása a Krím félszigetnek, amelyet Oroszország 2014-ben annektált – a Kreml szerint éppen ezért nem állt érdekükben a gát felrobbantása. Szakértők azonban azt állítják, a Krím vízellátása máshogy is biztosítható, viszont a katasztrófa visszavetheti az ukránok ellentámadását.
Az ukrán elnök szerint már régóta figyelmeztette nyugati szövetségeseit annak valószínűségére, hogy az oroszok megpróbálják majd lerombolni a gátat, megnehezítve a területek visszavételét. „Attól félnek, hogy ebbe az irányba indítjuk meg az ellentámadást, és meg akarták nehezíteni a területeink felszabadítását. Nem gondoltak arra, hogy az általuk megszállt területeket is elárasztják” – zárt ki minden más eshetőséget az ukrán államfő.
Majd a nemzetközi szervezeteket is bírálta, mondván nincsenek jelen a mentési munkák során.
Az ENSZ szerint nincsen bizonyíték arra, hogy Oroszország hajtotta volna végre a támadást, az ENSZ Biztonsági Tanácsának francia, brit és amerikai képviselői egy nemzetközi vizsgálat lefolytatását és Ukrajna megsegítését kérik.
Borítókép: A Dnyeper folyón lévő Nova Kahovka-i víztározó részleges megsemmisítése előidézte árvízből mentik az embereket Herszonban 2023. június 7-én (Forrás: MTI/AP/Libkosz)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.