A vártnál visszafogottabb előnnyel, de a jobboldali Néppárt (PP) nyerte meg vasárnap a spanyolországi előre hozott parlamenti választásokat. Bár kora este úgy tűnt, hogy a rekordhőség és a nyaralószezon visszaveti a szavazókedvet, a részvételi arány végül kiugróan magasra, több mint 70 százalékra ugrott az utolsó két órában és a 37 millióból 27 millió választópolgár élt szavazati jogával.
A kormányozhatatlanság szélére került Spanyolország
Alberto Núnez Feijóo: Nem fordulhat elő, hogy a miniszterelnök egy olyan ember legyen, aki elvesztette a választásokat.
Alberto Núnez Feijóo, a Néppárt kormányfőjelöltje 136 mandátumot szerzett, míg a Pedro Sánchez vezette szocialista párt (PSOE) mindössze 122-vel a második helyen végzett. A legutolsó felmérések eredményeivel ellentétben a Santiago Abascal vezette Vox továbbra is a harmadik legerősebb formációként zárta a voksolást és bár 2019-hez képest 19 parlamenti helyet veszített, 33 mandátummal megverte a szélsőbaloldali pártokat, köztük Pedro Sánchez koalíciós partnerét, az Unidas Podemost (Együtt képesek vagyunk) tömörítő, Yolanda Díaz vezette Sumart, mely 31 helyet tudhat magáénak. A spanyol állampolgárok fennmaradó szavazatai a nacionalista pártok között oszlanak meg: a katalán republikánusok (ERC) hét, az Együtt Katalóniáért (Junts per Catalunya) szintén hét, az EH Bildu nevű baszk párt hat, a Baszk Nacionalisták pedig öt mandátumot szereztek.
A legnehezebb feladat azonban csak ezután következik. Mivel a Néppárt és a Vox az előzetes becslésekkel ellentétben nem tudta megszerezni a kormányzáshoz szükséges abszolút többséget (176 mandátum), de rengeteg szövetségesük ellenére a szocialisták sem tudják felmutatni azt, így Spanyolország jelen pillanatban a kormányozhatatlanság szélén áll, és mindez a soros uniós elnökség idején következett be.
Ha a Néppárt le is paktálna a Voxszal, valamint további két, egy-egy mandátumot szerzett jobbközép kis párttal, akkor is csak 171 parlamenti helyet tudna felmutatni az abszolút többség helyett. A szocialisták eközben betonbiztos partnereikkel, így a Sumarral, a katalán republikánusokkal, valamint a baszk pártokkal együtt is a legjobb esetben 171-172 parlamenti helyet szerezhetnek meg, tehát ők sem képesek a kormányalakításra. Emiatt döntő szerepbe kerülhet a Katalónia függetlenségét 2017-ben egyoldalúan kikiáltó, európai parlamenti mentelmi jogától két hete megfosztott Carles Puigdemont pártja, az Együtt Katalóniáért (Junts per Catalunya), melynek jelöltje, Míriam Nogueras már az eredményhirdetés után közölte:
nem teszi miniszterelnökké Pedro Sánchezt a semmiért cserébe.
A nacionalista párt egyetlen célja pedig köztudottan a katalán függetlenségi népszavazás azonnali kiírása. Pedro Sánchez kezében tehát jelen állás szerint egyetlen kulcs van: ha vállalja a hazaárulást, gond nélkül folytathatja Spanyolország kormányzását. Utóbbi nem elképzelhetetlen, ugyanis a Sánchez-kormány az elmúlt négy évben számtalan kedvezményben részesítette a szeparatista katalánokat, akik cserébe átsegítették a parlamenten a baloldali kormánykoalíció sarkalatos törvényeit, köztük a 16 éveseknek szabad nemváltást biztosító transztörvényt is.
Bár a győztes Néppártnak elsőre úgy tűnik, esélye sincs a kormányalakításra, Alberto Núnez Feijóo közölte: indítványozni fogja beiktatását annak ellenére is, hogy tudja, nem élvezi a pártok többségének támogatását. Véleménye szerint azonban „nem fordulhat elő az, hogy Spanyolország miniszterelnöke egy olyan ember legyen, aki elvesztette a választásokat”, ezért minden követ meg fog mozgatni annak érdekében, hogy megtörténjen a sokat emlegetett jobboldali irányváltás.
Ha végül egyik párt sem tudja felmutatni a kormányalakításhoz szükséges többséget, úgy VI. Fülöp király személyesen találkozik majd a jelöltekkel és kéri fel őket a kormányalakításra. Amennyiben ezután sem születik megoldás Spanyolország irányítására, úgy újabb választásokat fognak kiírni a dél-európai országban.
Borítókép: Alberto Núnez Feijóo, az ellenzéki Spanyol Néppárt (PP) elnöke és miniszterelnök-jelöltje (középen) bejelenti pártja választási győzelmét Madridban 2023. július 23-án, az előre hozott parlamenti választások napján (Fotó: MTI/EPA/EFE/Javier Lizón)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezOlasz vállalkozók segítették az orosz hírszerzést
Moszkva Róma és Milánó érzékeny adatainak megszerzésére törekedett két lombardiai technikus bevonásával.
Háborúra készülnek Németországban?
Közel ezer oldalon írják le a vészhelyzeti terveket a német hadsereg vezetői.
Szijjártó Péter: Egymás mellett épülnek a német autó- és a kínai akkumulátorgyárak Magyarországon
Működik a gazdasági semlegesség stratégiája.
Így reagált a Mazsihisz a Benjamin Netanjahu elleni elfogatóparancsra
Sem a zsidó állam miniszterelnöke, sem egykori védelmi minisztere nem tartozik egyik büntetőjogi kategóriába sem.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Halálos baleset történt Tapolca mellett
Nagy Feró komoly gyanúba keveredett + videó
"Döntöttem" - Életreszóló döntést hozott Epres Panni, rengetegen támogatják benne
Drámai fordulatra készül Putyin: a fegyverszállító országoknak üzent
Szalah kezdhet csomagolni, megvan a gólerős utódja
Akcióban a TEK Budapesten: mesterlövészek a háztetőkön a nyolcadik kerületben – megszólalt a rendőrség
Két magyar gólszerző, mégis nyert a Veszprém a Bajnokok Ligája-meccsen
Elképesztő hajrával idegenben is megverte a Szeged a Kielcét!
Magyar Péter kínos magyarázkodásba kezdett, de nem volt benne sok köszönet
Stumpf magára rántotta a gyűlölettől bűzlő, saját maga által főzött kotyvalékát
Máris megdőlt Mike Tyson rekordja, miután Lennox Lewis korábbi legyőzője 59 évesen ütötte ki ellenfelét
K...rva nagy következmények
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezOlasz vállalkozók segítették az orosz hírszerzést
Moszkva Róma és Milánó érzékeny adatainak megszerzésére törekedett két lombardiai technikus bevonásával.
Háborúra készülnek Németországban?
Közel ezer oldalon írják le a vészhelyzeti terveket a német hadsereg vezetői.
Szijjártó Péter: Egymás mellett épülnek a német autó- és a kínai akkumulátorgyárak Magyarországon
Működik a gazdasági semlegesség stratégiája.
Így reagált a Mazsihisz a Benjamin Netanjahu elleni elfogatóparancsra
Sem a zsidó állam miniszterelnöke, sem egykori védelmi minisztere nem tartozik egyik büntetőjogi kategóriába sem.