Ahogy arról korábban lapunk is beszámolt, Giessen városában minden évben megrendezik az eritreaiaknak szervezett fesztivált, és minden évben tömegverekedéssel zárul. Idén sem sikerült megtörni ezt a hagyományt. A migránsok először csak az autósokat zaklatták és blokkolták a forgalmat, majd tüntetők kövekkel és füstbombákkal támadtak a fesztiválozókra.
A rendőröknek könnygázt és vízágyút kellett bevetniük, hogy meg tudják fékezni az őrjöngőket. Százharmincegy embert tartóztattak le.
Az eritreai kormány támogatói tartották a fesztivált, amire az ellenzéki szimpatizánsok támadtak. A rendőrségi jelentések szerint más országokból is utaztak ide eritreaiak, csak azért, hogy tüntessenek a fesztivál ellen.
A legtöbb helyi német elítéli és minimum aggályosnak tartja a kialakult helyzetet. A giesseni polgármester a hétvége után megkérdőjelezte, hogy van-e egyáltalán létjogosultsága a rendezvénynek.
Több ezer embert korlátozni több mint egy napig azért, hogy ünnepelhessenek a városban, hogy aztán erőszakosságba csapjon az egész? Ez nem tartható és elviselhetetlen, hogy ilyen képek járják be a világot szép városunkról
− mondta Frank-Tilo Becher szociáldemokrata polgármester.
A hesseni régió rendőrsége azt közölte, hogy csak teljes összefogással lehetett kordában tartani a rendezvényt. Peter Beuth, a hesseni belügyminiszter felszólította a kormányt, hogy hívják be a kelet-afrikai ország nagykövetét.
Egyértelművé kell tenni az eritreai kormány számára, hogy az ő konfliktusaikat nem hozhatják be Németországba. Nem itt kell megvívni a saját harcaikat.
Miért torkollott erőszakba a tüntetés?
Németországban több mint 82 ezer eritreai migráns él, közülük 18 ezerre tehető a száma azoknak, akik a hesseni régióban telepedtek le. A két hullámban érkezett bevándorlók rengeteg országon belüli konfliktust áthoztak Afrikából Európába. Az első hullámmal, az 1970-es évek végén, 1980-as évek elején érkezettek többnyire a jelenlegi eritreai vezetés mellett állnak, míg a második hullámban érkezettek az ellenzéket támogatják.
A politikai és vallási ellentéteket nem tudták maguk mögött hagyni, így a feszültség a jelenlegi kormányzó párt és az ellenzékiek között begyűrűzött a német mindennapokba is. Az eritreai fesztivál pedig egy kicsúcsosodása az egész helyzetnek.
Giessen többször adott már helyet a fesztiválnak, ám már többször, többen is kérvényezték, hogy ne tartsák meg azt. Idén is megpróbálták elérni, hogy betiltsák, de a bíróság elutasította ezt a kérelmet.
Borítókép: Autókat borogattak, rendőrökre támadtak a tüntetők (Fotó: DPA/AFP)