Bombamerénylete után most mozgalmat indít a volt főügyész

A korábbi bolgár főügyész ellen széles koalíció alakult lemondása érdekében, a „sikernek” azonban nem örülhettek sokáig ellenfelei.

2023. 07. 10. 7:32
A korábbi bolgár főügyész, Iván Gesev keresztény és családi értékeken alapuló polgári konzervatív-hazafias mozgalmat indít: Igazságot Bulgáriának néven. (Fotó: RSF / Twitter)
A korábbi bolgár főügyész, Iván Gesev keresztény és családi értékeken alapuló polgári konzervatív-hazafias mozgalmat indít: Igazságot Bulgáriának néven. (Fotó: RSF / Twitter)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hét elején Iván Gesev korábbi főügyész hivatalosan is bejelentette, hogy felhagy ügyészi pályájával, és helyette keresztény és családi értékek alapján, Igazságot Bulgáriának néven polgári konzervatív-hazafias mozgalmat indít. Programjában pedig a magyar fülnek ismerősen csengő prioritásokat jelölt meg: A bolgár nemzeti identitás és a konzervatív értékek megőrzése, modern hazafiság; Isten, haza, család.

„Legfőbb cél, feltámasztani azt az érzést, hogy büszkeség legyen bolgárnak lenni. A nemzetek Európáját kívánjuk és nem pedig a brüsszeli bürökraták színfalak mögötti diktatúrája” – hangzanak a prioritások.

A főügyész az élőben sugárzott sajtótájékoztatón a stúdióban hirtelen bekövetkezett áramszünetet is frappánsan használta ki, mint fogalmazott:

Boriszov megijedt és leállítatta az áromszolgáltatást

– utalt a politikai elit „félelmére” mozgalmával szemben.

Szerinte az utóbbi időben a bolgár parlament a mentelmi joggal bíró képviselők menedékhelyévé vált.

 

Többször is próbálták megbuktatni

Ivan Gesev poziciója noha az utóbbi hónapokig biztosnak tűnt, végül széles összefogás alakult leváltására – az amerikai külügyminisztérium vezetésével – bolgár nem kormányzati szervezetek (NGO-k), bolgár oligarchák, a neoliberális Folytatjuk a Változást és a jobbközép Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) alkotta kormánykoalíció, illetve az ellenzékiek közül a török liberális, Mozgalom a Jogokért és Szabadságokért (DPSZ) párttal.

Az amerikaiaknak nem volt különösebb bajuk Gesevvel, csupán annyi volt a „bűne”, hogy nem az ő emberük.

Az ukrán háború miatt az áprilisi parlamenti választások után amerikai kérésre Gesev megbuktatása lett az ára a neoliberálisok és a GERB közötti együttműködésnek. Bojko Boriszov, a győztes GERB párt elnöke, elárulva korábbi legfőbb szövetségesét, izraeli nagyköveti posztot kínált Gesevnek, amennyiben lemond a főügyészi tisztségéről.

Sajtóorgánumok szerint Rumen Radev államfő is be lett vonva az összeesküvésbe, hogy aláírja majd az ukázt felmentéséről, illetve a nagyköveti kinevezésről.

Gesev nem vette a célzást az önkéntes lemondására, ezért második figyelmeztetésként bombamerényletet követtek el ellene.

A pokolgépet nem gyilkolási, hanem megfélemlítési céllal robbantották. Így sem mondott le, helyette tüntetőleg az Egyesült Államokba utazott, ahol a republikánusok kongresszusi képviselőivel találkozott, bizalmat kérve tőlük.

Ez az utazás pánikreakciót váltott ki a neoliberális oldalon.

Május végén a GERB miniszterelnök-jelöltje, Marija Gabriel a parlamentben Gesev lemondását kérte, ami a sokkolta pártjának képviselőit, de Gesev ezek után sem mondott le, sőt nyilvánosan széttépte lemondását.

Ezek után nem maradt más hátra, mint hogy összeesküvésbe bevonják az ellenzéki török liberális pártot, amely ellenőrzése alatt tartja a Legfőbb Bírói Tanács tagjait, amelynek már több mint tíz hónapja lejárt a mandátuma. A tanács hat tagja, akik korábban Gesev legfőbb támogatói voltak, hirtelen átálltak és megszavazták a főügyész felmentését.

Indoklásként azt hozták fel, hogy a főügyész csorbította az igazságszolgáltatás tekintélyét, mert politikai söpredéknek nevezte az őt bíráló parlamenti képviselőket.

A felmentésért cserébe a koalíció megígérte, hogy megszüntetik a liberális párt erős emberei elleni hozott amerikai szankciókat. Ezután Rumen Radev államfőhöz került a labda, aki rekordgyorsasággal kiadta az ukázt az első számú ügyész menesztésére.

Ezek után joggal merül fel a kérdés, hogy milyen esélyei vannak Iván Gesev mozgalmának, sikerül-e az őszi helyhatósági választásokig párttá szerveződnie.

A volt főügyész kiváló jogász, de nincs politikai tapasztalata, nagy kérdés, hogy lesz-e politikai karizmája, miközben ellene az egész politikai elit fel fog sorakozni. Az előtte álló feladat tehát meggyőzni a közvéleményt, hogy mozgalma nem csupán egy bosszúhadjárat.

További kérdés, ki és miből fogja finanszírozni a mozgalmát. Újra meg kell szólítania azokat az oroszbarát szavazókat, akiket még főügyészként sértett meg azon kijelentésével, hogy amennyiben Vlagyimir Putyin orosz államfő Bulgáriába látogatna azonnal letartóztatná.

A fent felvázolt nehézségek ellenére Gesev politikai mozgalma nem esélytelen. Amennyiben párttá alakul, és marad a jelenlegi rendkívül gyenge választói aktivitás, és sikerül a következő parlamenti választásokon legalább százezer protestszavazatot elvennie a jobboldalon, bekerülhet a következő parlamentbe.

A bolgár társadalomban továbbra is nagy igény mutatkozik egy valódi konzervatív értékeket felvállaló jobboldali párt színre lépésére.

Legfrissebb sajtóértesülések szerint a BTV és a Nova TV televíziós csatornák tiltott résztvevők fekete listájához hozzáadták Gesev mozgalmának alapítóit, valamint a kommentátorokat, akik nyilvánosan szimpatizálnak vele.

Borítókép: A korábbi bolgár főügyész, Iván Gesev keresztény és családi értékeken alapuló polgári konzervatív-hazafias mozgalmat indít Igazságot Bulgáriának néven (Foorrás: RSF/Twitter) 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.