– Volodimir Zelenszkij ukrán elnök annak ellenére elment a vilniusi NATO-csúcsra, hogy eredetileg ennek feltételéül szabta a hivatalos meghívást – amit nem kapott meg. Pedig óriási tömeg fogadta a litván fővárosban, látszott, hogy a balti államok hasonlóan gondolkodnak, mint ők a tagság kapcsán – mondta lapunknak Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő, aki felidézte, hogy körülbelül egy héttel ezelőtt Zelenszkij azt mondta, hogy
a 31 NATO-tagból 23 támogatná az ország azonnali felvételét, de nyolc nem.
Az amerikai elnök is nyilvánvalóvá tette, hogy nem lehet Ukrajnát felvenni, mert az azonnali világháborús helyzetet teremtene. Azonban jó pár ország, így az Egyesült Államok, Franciaország, Nagy-Britannia és Németország is bejelentett további katonai segítséget a csúcstalálkozó apropóján.
Emlékezetes, Andrij Melnyik ukrán külügyi államtitkár, korábbi berlini nagykövet felhívta a németek figyelmét, hogy „ne kövessék el még egyszer ugyanazt a hibát, amit Merkel elkövetett a bukaresti NATO-csúcson, hogy nem veszik föl őket.”
Zelenszkijnek tudomásul kell vennie, hogy ezt a háborút nem tudja megnyerni. Tudomásul kell vennie, hogy a nyugati segélyekből és kölcsönökből él, és a kölcsönöket soha nem fogja visszafizetni, szerintem nem is akarja. Egyértelmű volt, és ez is nagyon fontos, hogy Zelenszkij körülbelül három napja azt mondta, ha nem kap több amerikai támogatást, egyedül folytatja a háborút. De ez a népmesében van így, nem fogja tudni folytatni
– emelte ki lapunk megkeresésére Nógrádi György.
Összességében az látszik, hogy a NATO abban egységes, hogy nem hajlandók Ukrajna miatt a világháborút fölvállalni Oroszországgal, és egyre több amerikai gondolkodó mondja azt, hogy az USA számára a fő ellenség Kína, nem Oroszország. Ennek megfelelően folynak és folytatódnak a titkos tárgyalások Moszkva és Washington között, ahol a minimális cél a világháború elkerülése, a maximális cél egy olyan fegyverszünet létrehozása, ahol az amerikaiak és oroszok megállapodnak. Hogy az ukránok ehhez mit szólnak, a világon senkit nem érdekel – jelentette ki a biztonságpolitikai szakértő.
Hideg zuhanyként érte tehát az ukrán elnököt, hogy országa nem kapott meghívást a NATO-ba. Közösségi oldalain egyenesen abszurdnak nevezte, hogy a katonai tömörülés még csak menetrendet sem vázolt fel Ukrajna csatlakozásával kapcsolatban. A sikertelen nap után az ukrán elnök meglehetősen elveszettnek tűnt a litván kollégája, Gitanas Nauseda által az államfői rezidencián tartott díszvacsorán is, amelyet Joe Biden amerikai elnök egyszerűen kihagyott.