A jövő hónap elején Szaúd-Arábia ad otthont a nyugati országok, Ukrajna és a legfontosabb fejlődő országok, köztük India és Brazília közötti tárgyalásoknak.
A szervezésben részt vevő diplomaták szerint a találkozót augusztus 5-én és 6-án tartják, és akár 30 ország tisztviselőit is tiszteletüket tehetik Dzsidda városában.
A találkozóra a Kreml és Ukrajna nyugati támogatói között egyre erősödő harc közepette kerül sor, melynek célja, hogy a felek megnyerjék a Globális Dél, az egyre nagyobb befolyással rendelkező fejlődő országok támogatását, amelyek közül sokan semlegesek voltak az ukrajnai háborúval kapcsolatban.
Ukrajna és a nyugati tisztviselők remélik, hogy az erőfeszítések egy olyan békecsúcsban teljesedhetnek ki még ebben az évben, ahol a világ vezetői közös irányelveket írnának alá a háború megoldására. Erre a csúcstalálkozóra azonban nem hívnák meg Oroszországot, amely – szerintük – eddig elzárkózott minden komoly béketárgyalástól, és maximalista követeléseket támasztott bármilyen rendezéssel szemben, beleértve olyan területek annektálását is, amelyeket jelenleg nem orosz erők ellenőriznek.
Szaúd-Arábia igyekszik nagyobb szerepet játszani az Ukrajnával kapcsolatos diplomáciában, miután a Fehér Ház tavaly azzal vádolta meg, hogy Oroszországot segítette az olajárak magasan tartásában, ami Moszkva pénzügyeit erősíti. A közel-keleti állam elősegítette a hadifoglyok cseréjét, és májusban vendégül látta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt egy arab csúcstalálkozón.
Nyugati diplomaták szerint Szaúd-Arábiát részben azért választották a tárgyalások második fordulójának házigazdájául, mert remélik, hogy a Moszkvával szoros kapcsolatokat ápoló Kínát is ráveheti a részvételre.
Rijád és Peking szoros kapcsolatokat ápol, az év elején Kína segítette az egyeztetéseket Szaúd-Arábia és regionális ellenfele, Irán között, hónapokkal azután, hogy a szaúdiak vendégül látták Hszi Csin-ping kínai elnököt egy arab országokat tömörítő csúcstalálkozón.
Az európai tisztviselők reményüket fejezték ki azzal kapcsolatban, hogy sikerül elég gyorsan csökkenteni az Ukrajna és a fejlődő országok közötti nézeteltéréseket a háború befejezésének módját illetően.
Egy magas rangú európai diplomata szerint ugyanakkor Ukrajna továbbra is nemzetközi támogatást követel olyan kérdésekben, amelyeket a fejlődő országok nem fogadnak el, ilyen például a Moszkvával szembeni szankciók kiszélesítése. India, Törökország, Brazília és Kína ugyanis elzárkózott a Moszkva elleni nyugati büntetőintézkedések bevezetésétől és elfogadásától.