Elcsábítaná a Nyugat a fejlődő országokat Oroszország mellől

A jövő hónap elején Szaúd-Arábiában tartanak tárgyalásokat, melyen az orosz–ukrán rendezés lesz a téma.

Gábor Márton
2023. 07. 29. 21:47
ZELENSZKIJ, Volodimir
Vilnius, 2023. július 12. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a NATO-Ukrajna Tanács ülése után tartott sajtóértekezleten a NATO vilniusi csúcstalálkozójának második napján, 2023. július 12-én. MTI/EPA/Toms Kalnins Fotó: Toms Kalnins
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jövő hónap elején Szaúd-Arábia ad otthont a nyugati országok, Ukrajna és a legfontosabb fejlődő országok, köztük India és Brazília közötti tárgyalásoknak.

A szervezésben részt vevő diplomaták szerint a találkozót augusztus 5-én és 6-án tartják, és akár 30 ország tisztviselőit is tiszteletüket tehetik Dzsidda városában. 

A találkozóra a Kreml és Ukrajna nyugati támogatói között egyre erősödő harc közepette kerül sor, melynek célja, hogy a felek megnyerjék a Globális Dél, az egyre nagyobb befolyással rendelkező fejlődő országok támogatását, amelyek közül sokan semlegesek voltak az ukrajnai háborúval kapcsolatban.

Ukrajna és a nyugati tisztviselők remélik, hogy az erőfeszítések egy olyan békecsúcsban teljesedhetnek ki még ebben az évben, ahol a világ vezetői közös irányelveket írnának alá a háború megoldására. Erre a csúcstalálkozóra azonban nem hívnák meg Oroszországot, amely – szerintük – eddig elzárkózott minden komoly béketárgyalástól, és maximalista követeléseket támasztott bármilyen rendezéssel szemben, beleértve olyan területek annektálását is, amelyeket jelenleg nem orosz erők ellenőriznek.

Szaúd-Arábia igyekszik nagyobb szerepet játszani az Ukrajnával kapcsolatos diplomáciában, miután a Fehér Ház tavaly azzal vádolta meg, hogy Oroszországot segítette az olajárak magasan tartásában, ami Moszkva pénzügyeit erősíti. A közel-keleti állam elősegítette a hadifoglyok cseréjét, és májusban vendégül látta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt egy arab csúcstalálkozón.

Nyugati diplomaták szerint Szaúd-Arábiát részben azért választották a tárgyalások második fordulójának házigazdájául, mert remélik, hogy a Moszkvával szoros kapcsolatokat ápoló Kínát is ráveheti a részvételre.

Rijád és Peking szoros kapcsolatokat ápol, az év elején Kína segítette az egyeztetéseket Szaúd-Arábia és regionális ellenfele, Irán között, hónapokkal azután, hogy a szaúdiak vendégül látták Hszi Csin-ping kínai elnököt egy arab országokat tömörítő csúcstalálkozón.

Az európai tisztviselők reményüket fejezték ki azzal kapcsolatban, hogy sikerül elég gyorsan csökkenteni az Ukrajna és a fejlődő országok közötti nézeteltéréseket a háború befejezésének módját illetően.

Egy magas rangú európai diplomata szerint ugyanakkor Ukrajna továbbra is nemzetközi támogatást követel olyan kérdésekben, amelyeket a fejlődő országok nem fogadnak el, ilyen például a Moszkvával szembeni szankciók kiszélesítése. India, Törökország, Brazília és Kína ugyanis elzárkózott a Moszkva elleni nyugati büntetőintézkedések bevezetésétől és elfogadásától. 

 

Béketervből nincs hiány

Korábban már számos béketerv próbálta megteremteni a tárgyalásokhoz szükséges közös alapokat, eddig sikertelenül. A Vatikán nevében Matteo Zuppi bíboros látogatott el a két, háborúban álló állam vezetőihez, akikkel részletekbe menően tárgyalt a béke lehetőségéről. A bíboros a tárgyalások után többször is kiemelte, hogy koránt sem lehetetlen a béke elérése. 

A vatikáni mellett az afrikai országok is békemissziót vezettek annak érdekében, hogy közös nevezőre hozzák a háborúban álló feleket. 

A delegáció minkét országba ellátogatott, ahol elmondták, hogy az afrikai országokat, a gazdaságot illetve a globális élelmiszer-biztonságot rendkívül negatívan érinti az ukrajnai háború, amit  a küldöttség szerint minél hamarabb békésen kellene lezárni. 

A békét az afrikai államok mellett Kína is támogatná, amely saját béketervvel állt elő annak érdekében, hogy mihamarabb lezárhassák a katonai konfliktust. A béketervet Vlagyimir Putyin jó kiindulási alapnak nevezte a Hszi Csin-ping kínai elnökkel tartott közös sajtótájékoztatója során. Noha az orosz elnök szerint a Nyugat és Kijev részéről nincs akarat a tárgyalások megkezdéséhez. A kínai elnök leszögezte pártatlanságát, ugyanakkor a kiváló orosz–kínai viszonyt emlegette, illetve a találkozó során a béketerv mellett egy sor gazdasági kérdésről is egyeztettek. 

Borítókép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a NATO–Ukrajna Tanács ülése után tartott sajtóértekezleten a NATO vilniusi csúcstalálkozójának második napján, 2023. július 12-én. (Fotó:MTI/EPA/Toms Kalnins)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.