Ukrajnában szinte nincs olyan nap, hogy ne kerülne fel olyan új videó vagy fénykép az internetre, mely az egyre brutálisabbá váló mozgósításról szól. Az országban a hadiállapot miatt a sajtószabadság is korlátozva van, emiatt a legtöbb felvételt a Telegram vagy Viber üzenetküldő alkalmazásra töltik fel az emberek.
Kárpátalján legutóbb egy kis munkácsi járási faluban fényes nappal az utcáról raboltak el egy embert az rendőrök és a sorozótisztek.
A boltba igyekvő férfinak esélye se volt elmenekülni, még a kerékpárját is a helyszínen hagyta.
A Radar Zahid (Nyugati Radar) nevű kárpátaljai Viber üzenetküldő csoportnak közel 20 ezer tagja van. A 18 és 60 közötti hadköteles férfiak itt jelzik egymásnak, hogy merre osztogatnak behívóparancsot a katonák. Egyre több ugyanis a mobil ellenőrző pont a régióban, ahol a rendőrségen és a határőrségen kívül, a belügyesek és a hadkiegészítők is jelen vannak.
Az ilyen ellenőrző pontokon – vagy ahogy a helyiek hívják: blokkposztokon – szinte lehetetlen az átkelés úgy, hogy közben az ember ne kapjon a hadseregtől „szerelmes levelet” (behívót).
Szintén az üzenetküldő alkalmazásokon terjed az a felvétel is, amint Munkácson az akarata ellenére tuszkolnak be egy fiút a hadsereg Kárpátalja-szerte rettegett bordó mikrobuszába. Az őt filmező illető mindeközben arra kérte, hogy a fiú ne hagyja magát, hanem hívja a hatóságokat és álljon ki a jogaiért. Mindezt hiába, elvitték.
A túlkapások azonban nem korlátozódnak Kárpátaljára. A Kijev és Odessza között fekvő Vinnyicában például szintén olyan felvétel terjed, amint a helyi hadkiegészítő parancsnokság munkatársai erőszakkal tuszkolják be áldozatukat egy luxusgépjárműbe.
A sorozók ugyanis nem leplezik, hogy luxuskocsikkal közlekednek.
Köztudott, hogy az elmúlt másfél évben a korrupció melegágyává vált a hivataluk. Ukrajnában ugyanis nem számít titoknak, hogy a mozgósítást több ezer euró fejében akár el is lehet kerülni, a tisztek ezáltal hihetetlen vagyonokra tesznek szert.
Legutóbb az odesszai hadkiegészítő parancsnokról derült ki, hogy az elmúlt egy évben a spanyol tengerparton közel négymillió euróért vásárolt magának kacsalábon forgó palotát, illetve egy közel 200 ezer eurós luxusgépjárműhöz is hozzájutott.
A feleségének üzletsort is vett a Costa del Solon. Ha mindez nem lenne elég, Jevgenyij Boriszov annak ellenére üdülhetett spanyol palotájában, hogy a határok másfél éve le vannak zárva a hadkötelesek előtt.
Boriszov ügye akkora visszhangot váltott ki az ukrán közéletben, hogy közel két hónapnyi vajúdás után Volodimir Zelenszkij elnöknek kellett kijelentenie, hogy hasonló figuráknak nincs helyük a seregben. Sőt azt is megígérte, hogy minden hadkiegészítő hivatalt átvizsgálnak.
Ukrajnában pont az említett odesszai régióban a legelvetemültebbek és legkegyetlenebbek a sorozó katonák. A legtöbb kényszersorozásos esetet is ebben a régióban rögzítik.
Legutóbb az Odesszához közeli Reniben az egyenruhások például a levegőbe lőttek, miután ellenállásba ütköztek.
Az egyenruhások rendszerint körbeveszik a piacokat is, ahonnan nem engedik ki a fiatal férfiakat. Az ilyen akciók nemritkán dulakodásba torkollnak. A hatóságok a nagy felháborodás miatt itt is nyomozást indítottak az ügyben, az incidensért akár hét év börtön is kiszabható.
A hasonló incidensek miatt kevesen mernek ellenállni, emiatt elmenekülni sincs sok esélyük. Másokat egyenesen a saját otthonukból visznek el a frontra.
Ukrajnában legutóbb májusban hosszabbították meg a hadiállapotot és a vele együtt járó mozgósítást, mely augusztus 24-ig tart. Az ukrán férfiak azonban ezután sem lélegezhetnek fel, hiszen azt várhatóan további kilencven nappal hosszabbítják majd meg.
Borítókép: Ukrán katonák Bahmutnál (Fotó: EPA/Maria Senovilla)