Terrorszervezetté nyilvánítanák és betiltanák a Wagner-csoportot

A bizottság szerint a zsoldoscsoport továbbra is nemzetbiztonsági fenyegetést jelent.

Magyar Nemzet
Forrás: Politico2023. 07. 26. 8:28
PRIGOZSIN, Jevgenyij
Rosztov-na-Donu, 2023. június 24. Videófelvételrõl készített kép Jevgenyij Prigozsinról, a Wagner-csoport nevû orosz zsoldoshadsereg alapítójáról Rosztov-na-Donuban 2023. június 24-én. Katonai konfrontációvá fajult a Prigozsin vezette Wagner-csoport és az orosz védelmi minisztérium viszálya. A magánhadsereg egységei legalább két helyszínen átléptek a megszállt ukrajnai térségekbõl Oroszország területére, és biztonsági szempontból kulcsfontosságú létesítményeket foglaltak el. MTI/AP/Prigozsin sajtószolgálata Fotó: -
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A brit kormány évekig nem tudott megfelelően reagálni az orosz Wagner-csoport által jelentett fenyegetésekre” − többek között erre a megállapításra jutott a brit alsóház külügyi bizottsága friss jelentésében, amelyben azt is javasolják, hogy a kormánynak terrorszervezetté kellene nyilvánítania a csoportot és be kellene azt tiltania, hiszen továbbra is nemzetbiztonsági fenyegetést jelent az Egyesült Királyságra, valamint szövetségeseire. 

Alicia Kearns, a vizsgálóbizottság elnöke elmondta,  

hiába tudott a csoportról a brit vezetés, nem hoztak létre stratégiát arra, hogy fel tudjanak lépni ellene. Ezzel hozzájárultak az erősödésükhöz.

A jelentésben kitérnek arra, hogy hiába végeznek már „majdnem 10 éve” katonai műveleteket a Wagner harcosai, a britek csak 2022 elején kezdtek el érdemben foglalkozni a zsoldosokkal, hogy megpróbálják megérteni, miként és hogyan működnek. Arról is írtak a jelentésben, hogy csak Európán keresztül vizsgálták a Wagner-csoportot, ami egy hatalmas kudarc, hiszen több helyen is működtek szerte a világban.

Az Egyesült Királyság a múlt héten új szankciókat jelentett be azokkal a mali tisztségviselőkkel szemben, akik bármilyen kapcsolatban álltak vagy állnak a csoporttal.

Ha alá akarjuk ásni a Wagner-hálózat működését, akkor a működését biztosító vagyon forrásától kell elvágnunk

− mondta Kearns. 

Súlyos szankciókkal sújtottuk a Wagner-csoportot, beleértve annak vezetőjét, Jevgenyij Prigozsint és számos kulcsfontosságú parancsnokot, korlátozva utazásaikat és befagyasztva vagyonukat

− reagált a brit külügyminisztérium, hozzátéve, hogy „továbbra is azon dolgozunk szövetségeseinkkel, hogy leleplezzük és ellensúlyozzuk destabilizáló tevékenységeiket szerte a világon”.

Jevgenyij Prigozsin zsoldosaival június végén kísérelt meg puccsot Moszkva ellen, amit végül önként feladott. A Wagner-vezér ezt követően Belaruszba távozott. Ahogy azt mi is megírtuk, azóta a csoport zsoldosai megkezdték a belarusz különleges erők kiképzését a NATO-tag Lengyelországgal közös határtól néhány kilométerre lévő katonai lőtéren.

Arról pedig az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója beszélt a napokban, hogy Vlagyimir Putyin vélhetően már tervezi a Wagner-vezér elleni bosszúját.

 

Borítókép: Videófelvételről készített kép Jevgenyij Prigozsinról, a Wagner-csoport nevű orosz zsoldoshadsereg alapítójáról Rosztov-na-Donuban 2023. június 24-én (Fotó: MTI/AP/Prigozsin sajtószolgálata)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.