A Wagner a lengyel határ közelében képzi ki a belorusz katonákat +videó

Varsó: Felkészültünk a különböző forgatókönyvekre, és figyelemmel kísérjük a helyzetet a határon.

Magyar Nemzet
2023. 07. 20. 14:21
A Wagner orosz zsoldoscsoport belorusz katonákat kiképez ki a lengyel határtól néhány kilométerre, 2023.07.19-én. (Fotó:  TRT World Now / Twitter)
A Wagner orosz zsoldoscsoport belorusz katonákat kiképez ki a lengyel határtól néhány kilométerre, 2023.07.19-én. (Fotó: TRT World Now / Twitter)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az orosz Wagner-csoport zsoldosai megkezdték a belorusz különleges erők kiképzését a NATO-tag Lengyelországgal közös határtól néhány kilométerre lévő katonai lőtéren – idézte a Reuters hírügynökség a belorusz védelmi minisztérium csütörtöki közleményét. „A belorusz fegyveres erők folytatják a közös kiképzést a Wagner PMC (katonai magánhadsereg) harcosaival” – írták.

A belorusz katonák kiképzését Varsó és így a NATO is szorosan figyelemmel követi, ugyanis a Lengyelországgal szomszédos ország a határtól mintegy öt kilométerre helyezte el a kiképzőtáborát. A lengyel védelmi minisztérium közleménye szerint felkészültek a különböző forgatókönyvekre, és figyelemmel kísérik a helyzetet a határon.

A Wagner vezetője, Jevgenyij Prigozsin szerdán egy videón volt látható, amiben üdvözli harcosait Belaruszban, és közölte velük, hogy a továbbiakban – visszavonásig – nem vesznek részt az ukrajnai háborúban, majd utasította őket, hogy a belorusz hadsereg kiképzése közben erőiket Afrikára tartogassák.

Amint arról lapunk is beszámolt korábban, noha a Wagner az ukrán fronton is harcolt, Moszkva szempontjából évek óta kulcsfontosságú pozíciókat tart fenn Ázsiában és Afrikában – pontosabban Szíriában, Maliban, Líbiában, Mozambikban, Szudánban, vagy épp a Közép-afrikai Köztársaságban.

A félkatonai szervezetek a nagyhatalmak számára rendkívül fontosak, hiszen ezek révén az egyes államok olyan „kockázatos” műveleteket is végrehajthatnak, amelyek bukásuk vagy napvilágra kerülésük esetén is letagadhatók, hiszen papíron nem állami jóváhagyással történtek.

A zsoldoshadseregek kihasználva a joghézagokat más országokban is képviselhetik egy-egy állam érdekét úgy – területeket elfoglalva, természeti erőforrásokat kisajátítva, fegyverkereskedelmet folytatva, különböző rezsimeket irányítva – , hogy az „anyaország érintetlen marad”.

Noha Prigozsin június végi, orosz elit elleni elbukott lázadását követő, Vlagyimir Putyin orosz elnökkel kötött alkujából az került nyilvánosságra, hogy a Wagner-vezér Belaruszba távozhat őt követő katonáival, azonban Prigozsin mostani szavaiból arra lehet következtetni, hogy a magánhadsereg Oroszország afrikai érdekeltségeit erősítheti meg. Ebben a pekingi terjeszkedés és Washington „feleszmélése” is közrejátszhat, ugyanis a fekete kontinens felértékelődni látszik a nagyhatalmak körében, köszönhetően többek között az ásványkincseinek.

Borítókép: A Wagner orosz zsoldoscsoport belorusz katonákat képez ki a lengyel határtól néhány kilométerre, 2023. július 19-én (Fotó: TRT World Now/Twitter)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.