Az izraeli törvényhozók hétfőn elfogadták az ellentmondásos igazságügyi reform első részét – adta hírül többek közt a CNN amerikai hírcsatorna. Ennek értelmében az ország legfelsőbb bírái nem nyilváníthatják „észszerűtlennek” a kormány intézkedéseit, a javaslat ellenzői ezt az igazságszolgáltatás jogfosztásának tartják. A jogszabály miatt hónapok óta tartanak a tüntetések Izraelben, Washington is kritikát fogalmazott meg a törvénnyel kapcsolatban.
Az izraeli törvényhozás (Kneszet) 64 igen és nulla nem szavazat mellett fogadta el a javaslatot, az ellenzéki képviselők a voksolás idejére kivonultak a parlamentből.
Eközben a Kneszet épülete elé tüntetők hatalmas tömege gyűlt össze, a hatóságok vízágyút is bevetettek ellenük. Az izraeli rendőrség szerint legalább 19 embert letartóztattak a szavazás előtt.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök múlt héten telefonon egyeztetett Joe Bidennel, aki arra figyelmeztette, hogy ne siessék el a jogszabály megszavazását, mivel az alááshatja az amerikai–izraeli kapcsolatokat.
A hangsúlyt az emberek összefogására és a konszenzus megtalálására kell helyezni
– fogalmazott az amerikai elnök a CNN-nek adott nyilatkozatában.
A törvényt még alá kell írnia Jichák Hercog izraeli elnöknek is. A tiltakozások valószínűleg nem maradnak annyiban, a Histadrut nevű szakszervezet még a javaslat megszavazása előtt úgy fogalmazott: súlyos következményei lesznek a parlament döntésének.
Borítókép: Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök az Olaf Scholz német kancellárral tartott sajtóértekezleten a megbeszélésük után a berlini kancellárián 2023. március 16-án (Fotó: MTI/EPA/Filip Singer)