Nem oldjuk meg a migrációskrízist, amíg az Európába érkező illegális bevándorlókat a tagországokon belül akarjuk egymásra kényszeríteni – mondta Giorgia Meloni olasz miniszterelnök Varsóban.
Az olasz kormányfő a lengyel fővárosba utazott, hogy Mateusz Morawieckivel tárgyaljon, valamint támogassa a választások előtt álló szövetségesét.
A tárgyalások középpontjában az ukrajnai háború, valamint az Olaszországra nehezedő migrációs krízis megvitatása állt. Meloni és lengyel kollégája már korábban jelezték, hogy semmifajta feszültséget, vagy törést nem okozott a Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) európai parlamenti képviselőcsoporton belül a brüsszeli csúcstalálkozón kialakult véleménykülönbség.
Meloni megértését és elismerését fejezte ki a magyarok és a lengyelek határozott állásfoglalása miatt. A felek megegyeztek abban, hogy az Európai Uniónak nem az illegális bevándorlás kezelésére, hanem megállítására kellene összpontosítania. Az Európai Konzervatívok és Reformerek találkozóján Meloni felszólalásában elmondta, hogy megérti amiért a lengyelek nem fogadják el a migránsok kötelező elosztását. – Ha az európai tagországok a migráció kezeléséről szándékoznak megegyezni, az sohasem fog egyetértést hozni, hiszen már csak a földrajzi fekvés következtében is más helyzetben vannak. Egyetlen megoldás létezik az illegális bevándorlás felszámolására, az afrikai partoknál kell megállítani, szoros együttműködést folytatva a származási országokkal – közölte.
Sohasem oldjuk meg a migrációs krízist, amíg úgy gondolkozunk, hogy az Európába érkező illegális bevándorlókat a tagországokon belül akarjuk egymásra kényszeríteni
– hangsúlyozta Meloni az ECR konferencián. Az olasz kormányfő azt is elmondta, megérti Morawiecki lengyel kollégája és a vele tartó országok pozícióját, mivel ők csak nemzeti érdekeiket védelmezik, akár Meloni a minisztertanács elnökeként. – Értékelem és csodálom, ahogyan Mateusz Morawiecki kiáll saját nemzete mellett – jelentette ki Meloni. A továbbiakban azt is elmondta, hogy úgy látja paradigmaváltás történt az unióban. Komoly eredményként kell elismerni, hogy a kontinens határvédelmének megerősítésében egyetértés született a tagországok között.