A tájékoztatás szerint a Tajvan déli és délnyugati partjai közelében rendezett műveletben több hadihajó és vadászrepülőgép is részt vett.
A tárca hozzátette, hogy az utóbbi 24 órában 32 kínai harci repülő haladt át a tajvani légvédelmi azonosító zónán (ADIZ),
köztük nukleáris fegyver hordozására képes H–6 típusú bombázógép is.
A nemzetközi gyakorlatban az ADIZ légvédelmi azonosító övezeteket olyan államok hozzák létre, amelyek partjait nagy kiterjedésű nyílt víz övezi.
Tajvan a maga részéről szintén mozgósított több katonai gépet és hajót, hogy nyomon követhesse a kínai tevékenységet a térségben − tette hozzá a tárca. Kína az utóbbi egy évben Tajpej szerint már többször rendezett hadgyakorlatokat a sziget körül, ám az ilyen jellegű tajvani bejelentésekre Peking rendszerint nem reagál. Tajpej szerint júniusban nyolc kínai katonai repülőgép lépte át a Tajvani-szoros középvonalát.
A múlt héten Caj Jing-ven tajvani elnök amerikai és kanadai törvényhozók küldöttségeivel találkozott, míg Caj Csing-hsziang tajvani igazságügyi miniszter Berlinben tárgyalt német kollégájával, Marco Buschmannal. Ez volt a két fél igazságügyi minisztereinek első találkozója.
Kína saját területének tekinti a 23 millió lakosú Tajvant, és határozottan ellenzi, hogy azok a nemzetek, amelyekkel hivatalos kapcsolatban áll, kapcsolatba lépjenek Tajvan vezetőivel, mondván, hogy ez beavatkozást jelent a belügyeibe. A Népi Felszabadító Hadsereg áprilisban rekordszámú, 54 harci repülőgépet küldött Tajvan környéki érzékeny területekre, miután a tajvani elnök az Egyesült Államokban találkozott Kevin McCarthy képviselőházi elnökkel.
Tavaly augusztusban nagyszabású gyakorlatot tartottak Tajvan blokád alá vételének gyakorlására Nancy Pelosi akkori amerikai házelnök tajpeji látogatása után.
Borítókép: illusztráció (Fotó: MTI/AP/Hszinhua/Hszü Vej)