Óriási népszerűségnek örvend az Alternatíva Németországért (AfD) jobboldali párt, amely nagy utat tett meg az alapítása óta. Egy friss közvélemény-kutatás szerint az AfD folytatta felzárkózását a jelenleg legnépszerűbb erő, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) pártszövetsége mögé. Alice Weidel és Tino Chrupalla pártja a Bild című napilap megbízásából az Insa közvélemény-kutató intézet által készített felmérésben már 21 százalékon áll. Soha ilyen magasan nem állt eddig a támogatottsága a pártnak.
– A párt fennállásának elmúlt tíz évét tekintve a CDU–SPD nagykoalíciós kormány utolsó hivatali éveiig, 2019–2020-ig a párt szavazóinak jelentős többsége a csalódott kereszténydemokrata szavazókból állt. Ugyanakkor az elmúlt években az egymást érő válságok hatására egyre több, a politikai mainstream pártjait elutasító, korábban a szavazástól sokszor távol maradó embert tudott a párt megszólítani – jelentette ki a Magyar Nemzet megkeresésére Dobrowiecki Péter, az MCC Magyar–Német Intézet kutatási vezetője, aki felhívta a figyelmet arra is, hogy Németországban eddig viszonylag magas volt a voksolásoktól távol maradók aránya.
2013-ban 4,7 százalékot ért el a párt, 2017-ben viszont már 12,6 százalékot. A 2021-es választások során a párt valamelyes visszaesést könyvelhetett el, majd az elmúlt hónapokban rendre 19-20 százalékon mérték. A szakértő ezzel kapcsolatban lapunknak elmondta, hogy
az egyik fordulópontot a 2015-ös migrációs válságra adott kormányzati válasz, főleg annak középtávú hatásai jelentették. A döntő tényező viszont az elhúzódó migrációs és Covid–19-válságok negatív társadalmi és gazdasági hatásainak az orosz–ukrán háború, valamint az új koalíciós kormány erőltetett menetben megvalósítani kívánt klímacéljai miatti felerősödése volt. A 2009-től kezdve szinte egymást érő válságok folytatólagos hatása látszólag az elmúlt hónapokban érte el azt a kulminációs pontot, ami az AfD országos támogatottságának erős megugrásához vezetett.