A kazettás bombák olyan tüzérségi lövedékek, amelyek a ledobásuk után nem egyben, hanem számtalan kis lövedék formájában, hatalmas területen szóródnak szét.
A kazettás bombák jelentős része a földet érés után sem robban fel. Ezek az éleslőszerek később bármikor felrobbanhatnak, ezzel megölve vagy megcsonkítva az áldozataikat. Ugyan katonai szempontból hatékonyak lehetnek, ha a lövészárkokban és megerősített állásokban beásott szárazföldi csapatok ellen használják őket, ugyanakkor hatalmas veszélyt jelentenek a polgári lakosságra.
Több mint száz ország, köztük az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország írta alá a kazettás bombák használatának tilalmáról szóló nemzetközi szerződést.
A gyerekek különösen ki vannak téve a sérüléseknek, mivel ezeket a szerkezeteket könnyen játéknak nézhetik.
A civilek azért is rendkívül veszélyeztetettek, mivel Oroszország és Ukrajna egyaránt használ kazettás bombákat a háborúban.
Az orosz kazettás lőszerek selejtaránya különböző információk szerint is 40 százalék körül mozog, ami azt jelenti, hogy a kiszóródó lövedékek tetemes része továbbra is veszélyt jelent a közvetlen közelben tartózkodó személyekre. A Pentagon becslései szerint az Egyesült Államok saját kazettás bombáinak selejtaránya kevesebb mint 3 százalék, de szakértők szerint ezt erős fenntartásokkal kell kezelni.
Az ukrán erők saját bevallásuk szerint azért használják ezeket a bombákat, mert fogytán vannak a tüzérségi lövedékeknek, az ország szövetségesei pedig nem tudják elég gyorsan pótolni ezeket a hadianyagokat, ezért Dél- és Kelet-Ukrajna harcterein a tüzérség kulcsfontosságú fegyverévé vált.
Az ukrán ellentámadás során még fontosabbá váltak ezek a lövedékek, ugyanis mivel nincs elég tüzérségi lőszer, Ukrajna arra kérte az Egyesült Államokat, hogy töltse fel a kazettásbomba-készletüket, hogy ezzel is célba vehessék az orosz gyalogságot.
Egyes szakértők szerint azzal, hogy a kazettás bombákkal elfojtják a lövészárkokból érkező ellenséges tüzet, az ukrán erők értékes időt nyerhetnek, ami segíthet nekik utat törni az orosz aknamezőkön keresztül. Mások szerint azonban nincs rájuk szükség, és azzal érvelnek, hogy a hagyományos fegyverek különböző típusai ugyanolyan jól el tudnák látni ezt a feladatot.
Borítókép: Jogvédők a kazettás bombákat a föld legalattomosabb fegyverei közé sorolják. Washington bejelentette, hogy immár kazettás bombákat is küld Kijevnek az orosz-ukrán háborúba. (Fotó: Simon Ateba / Twitter)