Az orosz–ukrán háború miatt a világ országainak olyan mértékű nukleáris fenyegetettséggel kell szembenéznie, amire az 1962-es kubai rakétaválság óta nem volt példa. Az elmúlt hetekben az orosz politikusok – például Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács elnökhelyettese –, valamint Aljakszandr Lukasenka is tett aggasztó nyilatkozatokat atomfegyverek bevetésével kapcsolatban. „Isten ments, hogy döntenem kelljen ezeknek a fegyvereknek a használatáról, de nem haboznék, ha országunkat megtámadnák” – szögezte le a belorusz államfő. De egyre gyakrabban fordulnak elő orosz területen szabotázsakciók, dróntámadások, amelyek miatt fennáll a veszélye annak, hogy eszkalálódik az orosz–ukrán konfliktus, de magában hordozza egy potenciális atomháború kirobbanását is.
Pontosan mikor vethet be atomfegyvert Oroszország?
„A nukleáris fegyverek alkalmazása elméletileg természetesen Oroszország számára akkor lehetséges, ha veszély fenyegeti területi integritásunkat, függetlenségünket és szuverenitásunkat, az orosz állam létét” − idézte Vlagyimir Putyin az orosz nukleáris fegyverek bevetésére vonatkozó doktrínát korábban. Az orosz elnök ugyanakkor hangsúlyozta, hogy jelenleg erre nincs szükség, mert az ukrán erők sikertelenek a fronton. A Magyar Nemzet megkeresésére Kis-Benedek József elmondta, az orosz doktrínának van egy érdekes pontja, amely nehezen érthető. Eszerint Moszkva abban az esetben is fontolóra veheti atomfegyverek bevetését, hogyha Oroszország végveszélyben van. Hogy mit is jelent pontosan a végveszély, az nincs leírva – tette hozzá a szakértő.
Putyin többször úgy definiálta az ukrajnai háborút, valamint Ukrajna potenciális NATO-tagságát Oroszországra nézve, mint egzisztenciális fenyegetés.
− A területi integritás fenyegetése nem azt jelenti, hogy a határ menti területeken szabotázsakciókat hajtanak végre, hanem hogy konkrétan megtámadják Oroszországot vagy nukleáris csapást hajtanak végre vele szemben – magyarázta a biztonságpolitikai szakértő. Kis-Benedek József szerint még a sok szempontból vörös vonalnak számító Krím félszigetre történő esetleges ukrán benyomulás esetén sem nyúlna atomfegyverekhez Putyin. A szakértő hozzátette, egy ilyen forgatókönyv jelenleg nem is reális, Moszkva ugyanis többrétegű védelmi vonalak kiépítésével rendkívül megnehezítette a 2014-ben annektált félszigetre történő bejutást.