– Nyílnak a silók, aztán dübörögve kilőnek a rakéták – tényleg így kezdődne egy atomháború?
– Mindenekelőtt szeretném leszögezni, nem kell attól tartani, hogy atomháború fog kitörni. Még akkor sem, ha fenyegetőznek vele; orosz részről ez az információs elrettentés része. Ugyanis a nukleáris fegyver egy abszolút fegyver. A kérdésre visszatérve:
az atomhatalmak nukleáris stratégiájában rögzítve van egy úgynevezett eszkalációs spirál.
Ez azt jelenti – és persze a logika is ezt diktálja –, hogy konfliktus esetén sem az az első lépés, hogy kilövik egymásra a nukleáris tölteteket. Az orosz eszkalációs lépcsőben például először a más típusú tömegpusztító fegyvereket – vegyit vagy biológiait – vetnének be. Vagy a nukleáris fegyverekkel is lehet „figyelmeztetni”, például nem lakott területre csapást mérni. Az elrettentő fázist követően használhatnak például repülőgépekről hagyományos zuhanóbombákat, irányított robotrepülőgépeket, interkontinentális ballisztikus rakétákat.
– És aztán jön a civilizáció végét jelentő apokalipszis?
– Az attól függ, hogy milyen nagyságrendben vetnek be nukleáris fegyvereket. Egy-egy atomtöltet felrobbantása nyilvánvalóan nemhogy a civilizáció, de még feltétlenül egy ország végét sem jelentené. Azért a rendszeresített nukleáris stratégiai töltetek jelentős része nagyobb kapacitású, mint amilyeneket a II. világháborúban bevetettek. Azok rettenetes pusztításáról pedig van tapasztalatunk. Az apokaliptikus képek inkább a hidegháború korszakából származnak.
Kétségtelen, ha a két szuperhatalom több ezer robbanófejet lőtt volna ki egymásra, az valóban olyan nukleáris telet, olyan klimatikus katasztrófát okozott volna, amely gyakorlatilag az élet kihalásához vezetett volna.
– Mi kerülhet egy nukleáris csapás célkeresztjébe?
– Ennek megválaszolásához is érdemes a hidegháború időszakához visszanyúlni, annál is inkább, mert az akkori stratégiák ma már nyilvánosak. Az elsődleges célpontok a vezetési-irányítási rendszerek és a politikai irányítási pontok; tehát azok – a gyakran fővárosi – létesítmények, ahol az ellenség katonai-politikai vezetése működik, hogy kiiktatásukkal, lebénításukkal a válaszcsapás lehetőségét is elvegyék. Ugyanezen logika mentén primer célkeresztben vannak maguk a válaszcsapást végrehajtó létesítmények, például rakétasilók, repülőterek, illetve a nukleáris rakétákat hordozó tengeralattjárók, bár ezek pontos helyét nehéz meghatározni.
– Ma már tudjuk, hogy a hidegháborúban egy III. világháború esetére magyarországi célpontokat is kijelöltek az amerikaiak. Orosz részről ez a veszély ma is fenyeget?
– Nyilvánvalóan, ha létezik is ilyen terv, az szigorúan titkos.
Elméletileg elképzelhető, hiszen Magyarország NATO-tagállam.
2009-ben volt arra nyilvános példa, hogy orosz hadgyakorlaton Varsóra terveztek nukleáris csapást, 2013-ban pedig a semleges Stockholm ellen hajtottak végre ilyen hadgyakorlatot. Nem véletlenül ma a NATO nukleáris védőernyője az egyik legfontosabb motivációja a svéd csatlakozási szándéknak. A hidegháború ebben az esetben annyiból rossz párhuzam, hogy az akkori katonai stratégia arra épült, hogy a nagy, hagyományos haderők megpróbálják elfoglalni a másik területeit. A nyugati szövetség tervezésének alapja az volt, hogy meg tudják állítani a Szovjetunió és a keleti blokk szárazföldi túlerejét. Aztán ahogy fokozódott a feszültség, illetve nőtt a fegyverek mennyisége, egy ponton eljutottak a „tömeges megtorlás” stratégiájáig. Ez az az apokaliptikus kép, amiről az imént már beszéltünk.