Sorra hívják be a muszlim országok külügyminisztériumai a svéd nagyköveteteket, és rendszeresek ezekben az országokban a tüntetések a svédországi (és dán) Korán-égetések miatt. Egy szerda délutáni hosszú Instagram-bejegyezéssel megtörte a hallgatását a svéd miniszterelnök.
Ulf Kristersson szerint tévesen terjedt el, hogy a svéd állam engedélyezi a Korán-égetést; a kormányfő szerint a rendőrség az, amely az alkotmányban foglaltakkal összhangban gyülekezésre ad engedélyt.
Hozzátette, hogy az állam garantálja a szólásszabadságot, de nem áll semmilyen politikai üzenet mögött. A vallásszabadság szintén svéd érték, és Svédország olyan hely, ahol könyveket nem égetni, hanem olvasni szoktak, áll a posztban. Hozzáteszi: a Korán-égetések mögött idegen hatalmak befolyásolási munkája áll.
Az összehangolt dezinformációs kampányok, amelyeknek Svédország most ki van téve, rontják a külföldön élő svéd állampolgárok és cégek helyzetét, és gyengítik az ország biztonságát, valamint növelik a brutális terrortámadások kockázatát
− írja, hozzátéve, komoly oka van azt hinni, hogy a közelmúltbeli Korán-égetések azzal a szándékkal zajlottak, hogy rontsák Svédország nemzetközi pozícióját.
Ezt megerősítette Kristersson külügyminisztere is. − A svéd állam elítéli és nem támogatja a Korán-égetést, ám az ország szólásszabadságot garantáló törvényei ezt lehetővé teszik − közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Tobias Billström.
Bizonyos országokban az a vélekedés, hogy emögött a svéd állam áll vagy szemet hunyunk, de ez nem igaz
− szögezte le a svéd diplomácia vezetője, majd hozzátette: ezeket magánszemélyek követik el, a szólásszabadság jogi keretein belül. Billström közölte, hogy az ENSZ-főtitkár mellett több ország, köztük Irán, Irak, Algéria és Libanon külügyminiszterével is tartja a kapcsolatot, sőt a nap folyamán az Iszlám Együttműködés Szervezetének (OIC) főtitkárával is tárgyal majd. Az 57 muszlim országot magában foglaló OIC vasárnap felfüggesztette a szervezethez delegált svéd különmegbízott státusát, amiért az OIC szerint a svéd hatóságok engedélyt adtak a szent Korán és az iszlám jelképeinek ismételt meggyalázására.
Megtárgyaljuk a kérdéses ügyeket, de hangsúlyozom, hogy ez egy hosszú távú probléma, nem létezik gyors megoldás
− emelte ki a miniszter az OIC-főtitkárral közös egyeztetést illetően.
A svéd reakciók nem sokkal azután érkeztek, hogy az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő közleményben ítélte el a hétfői dán, illetve a korábbi svéd Korán-égetéseket.