A jelentések szerint a robbanások első hulláma moszkvai idő szerint hajnali egy óra után érte el a várost. Ezt két további sortűz követte, moszkvai idő szerint 2 óra 11 és 2 óra 20 perckor.
Szerdán kora reggel egyébként légiriadót rendeltek el Odesszában és környékén, ugyanis robbanásokat hallottak Csernomorszkban, egy másik Odesszához közeli fekete-tengeri kikötővárosban is.
Az odesszai katonai közigazgatás szóvivője szerint ugyanakkor az ukrán légvédelem visszaverte az orosz támadást.
Több Kalibr típusú cirkálórakéta kilövését dokumentálták a Fekete-tengerről
− mondta Szerhij Bratchuk szóvivő a Telegramon.
Oleh Kiper, az odesszai régió katonai közigazgatásának vezetője arra kérte az embereket, hogy húzódjanak fedezékbe.
Ne közelítsen az ablakokhoz, ne filmezzen vagy mutassa be a légvédelmi erők munkáját. Odessza megye minden lakója keressen menedéket
− hangsúlyozta Kiper a Telegram oldalán.
Odessza városa nem csak a térség székhelye, hanem az egyik legfontosabb fekete-tengeri kikötővárosa is Ukrajnának. Amint arról mi is beszámoltunk, Ukrajna Törökországhoz és az ENSZ-hez fordult azzal a javaslattal, hogy a fekete-tengeri gabonamegállapodás keretében Oroszország nélkül működtessék tovább a gabonafolyosót, miután Moszkva hétfőn kilépett az egyezségből.
Azoknak a feleknek, amelyek megpróbálják folytatni a gabonamegállapodás végrehajtását Oroszország részvétele nélkül, figyelembe kell venniük az azzal járó kockázatokat, mivel az ukrán gabonaexport útvonala a háborús övezet közelében halad − reagált kedden újságíróknak Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő.
Egy olyan zónáról beszélünk, amely a harctér közvetlen közelségében van, és megfelelő biztonsági garanciák nélkül ott bizonyos kockázatok merülnek fel
− mondta Peszkov. Szerinte ebben az ügyben Oroszország nem tudja megmondani, hogy milyen mértékben és mely országok készek vállalni ezeket a kockázatokat.
Borítókép: Belgorod térségéből fellőtt orosz rakéták a kelet-ukrajnai Harkivból fényképezve 2023. március 9-én hajnalban. (Fotó: MTI/AP/Vadim Belikov)