A két önkormányzat közös állásfoglalásáról Borboly Csaba tanácselnök és Birtalan Sándor, Csíkszentmárton polgármestere számolt be egy hétfői sajtótájékoztatón Csíkszeredában.
Elhangzott, hogy a temető június 30-i állapotát tekintik a 0. kilométerkőnek, amelyhez vissza kell térni, mivel ekkor már el voltak távolítva a törvénytelen betonkeresztek és még nem voltak kihelyezve az újabb fakeresztek.
Ha innen indulunk ki, akkor béke és csend lesz
– fogalmazott Borboly Csaba, hozzátéve, hogy június 30-án kezdtek el tárgyalni a román védelmi tárca és Bákó megye képviselőivel az úzvölgyi helyzet rendezéséről.
Hangsúlyozta: szombaton bűncselekmény történt a katonatemetőben, ehhez a román rendvédelmi szervek passzívan asszisztáltak, miközben a lakosság joggal várta el, hogy tegyék a dolgukat és elejét vegyék a törvénytelenségnek.
Az elkövetőket felelősségre kell vonni, mert több ponton is törvényt sértettek, példaértékű büntetést kell kiszabni rájuk, különben az a gyakorlat alakulhat ki, hogy az úzvölgyi temetőben bármit meg lehet tenni
– mondta.
Borboly Csaba rámutatott, hogy a hadisírok gondozásáért felelős román hatóság (ONCE) 2019-ben már tisztázta, hogy a fakereszteket felállító Nemzet Útja (Calea Neamului) vezetője, Mihai Tirnoveanu által említett 150 román katona nem az úzvölgyi temetőben nyugszik. Ha az illetékes hatóság megerősíti, hogy van román elesett a temetőben, felkerül a neve a többiek közé – mondta, felkérve az ONCE-t, hogy tisztázza a kérdést. Emellett megerősítette korábbi álláspontját, miszerint a temetőben minden nemzet itt nyugvó katonáinak kell legyen emlékhelye.
Birtalan Sándor, Csíkszentmárton polgármestere elmondta: a község lakói fájlalják, hogy a helyzet korábbi rendeződése után egyesek újra a hősök sírjai felett veszekednek. Elmondta: a betonkeresztek június 29-i eltávolítása után úgy tekintették, helyreállt a törvényes rend, és a másnapi tárgyaláson megállapodtak, hogy valamennyi érintett fél számára kielégítő megoldást találnak az ügy lezárásához.
Felidézte, hogy a katonatemetőt 1917-től alakították ki, és a rendelkezésre álló források szerint nagyrészt a térségben az első világháborúban elesett magyar katonákat, míg kisebb számban az osztrák–magyar hadsereg más nemzetiségű katonáit, illetve a német és az orosz hadsereg katonáit helyezték ott végső nyugalomra.
A sajtótájékoztatón Hajdú Gábor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) parlamenti képviselője rámutatott: a rendvédelmi szerveknek közbe kellett volna lépniük szombaton, hiszen törvénytelenség történt. A Calea Neamului hívei
brutális módon avatkoztak be egy haditemetőbe, és a nemzetközi előírások szerint ez illegális, függetlenül attól, hogy milyen nemzetiségű hősökről van szó
– mondta.