A szövetségesek akkor fogják meghívni Ukrajnát a NATO-ba, amint egyhangú álláspontot képviselnek a kérdésben, és teljesülnek a csatlakozás feltételei − jelentette ki Jens Stoltenberg a NATO-tagállamok vezetőivel tartott egyeztetést követően a kétnapos vilniusi csúcstalálkozón. A NATO-főtitkár szavai szerint a tárgyalásokon nem született konkrét menetrend Ukrajna csatlakozásával kapcsolatban.
Stoltenberg ugyanakkor elmondta, amint ezek a feltételek teljesülnek, úgy Ukrajna felvétele „simábban” fog menni, mint más tagállamoké, a bürokratikus akadályok nagy része megszűnik.
A szövetségesek emellett – mint a főtitkár mondta – megállapodtak egy NATO–Ukrajna Tanács létrehozásáról is, amely lehetővé tenné Kijev számára, hogy biztonsági válsághelyzetben összehívják a NATO döntéshozóit.
Korábban Szijjártó Péter is arról írt a Facebook-oldalán, hogy a történelmi jelentőségű csúcson nem lesz megállapodás Kijev csatlakozásának menetéről.
Ukrajna sem meghívást, sem menetrendet nem kap az esetleges csatlakozásra
− szögezte le a külgazdasági és külügyminiszter. A tárcavezető egy videót is közzétett Facebookon, melyben örömének adott hangot azzal kapcsolatban, hogy egyre több tagállam meri vállalni az ukrán NATO-tagsággal kapcsolatos álláspontját, mellyel egészen eddig Magyarország egyedül volt a szövetségen belül. Ez az álláspont pedig világos: egy háborúban álló ország felvétele fel sem merülhet – húzta alá Szijjártó Péter.
Washington sem támogatja
A NATO-csúcs erős jelzést ad majd Ukrajna számára, hogy jelentős előrehaladást ért el a tagság felé vezető úton, ugyanakkor mind a katonaságát, mind demokráciáját illetően további reformokra szorul − jelentette ki Antony Blinken.
Az amerikai külügyminiszter az ABC televízió műsorában megerősítette, hogy amíg tart a háború, addig az ukrán tagság nem fog megvalósulni.
Hangsúlyozta, hogy az Ukrajnától elvárt reformok részét képezi demokráciájának megerősítése. Hozzátette, hogy a NATO-csúcstalálkozó eredményeként látható lesz a védelmi szövetség egysége a nagyon gyakorlati és tartós támogatásban Ukrajna irányába, ide értve a tagság felé vezető utat is.
Az amerikai külügyminiszter az NBC televíziónak arról beszélt, hogy a NATO és egyes tagállamai segítséget nyújtanak Ukrajna számára elrettentő erejének és védelmi kapacitásainak fokozatos felépítéséhez. Arra a kérdésre, hogy Oroszország érdekeltté válik-e a háború elhúzódásában, amennyiben a NATO kizárja az ukrán tagságot, amíg az háborúban áll, Antony Blinken azt mondta, hogy a háború csak egységesebbé teszi a NATO kiállását Ukrajna mögött, ami azt üzeni az orosz elnöknek, hogy nem tudja kifárasztani a védelmi szövetséget és az Ukrajnát támogató országokat.
Blinken szintén kedden a CBS televíziónak adott interjúban úgy nyilatkozott, hogy az Egyesült Államok elkötelezett a NATO nyitott kapuk felvételi politikája mellett, ami azt jelenti, hogy bárki tagjává válhat a védelmi szövetségnek, amikor készen áll arra, és minden szövetséges egyetért a tagságra vonatkozó meghívással.
Zelenszkij nem örül
Stoltenberg bejelentését megelőzően Volodimir Zelenszkij indulatos Twitter-bejegyzésben esett neki a NATO-vezetőknek.
Úgy néz ki, nincs készség arra, hogy Ukrajnát meghívják a NATO-ba vagy arra, hogy a szövetség tagjává tegyék
– írta az ukrán elnök. Hozzátette: ez azt jelenti, hogy Ukrajna NATO-tagságának kérdése az Oroszországgal folytatandó tárgyalások tárgyát képezi majd. Zelenszkij abszurdnak nevezte, hogy nincs konkrét ütemterv Kijev csatlakozására.
Borítókép: Jens Stoltenberg NATO-főtitkár pódiumbeszélgetésen vesz részt a NATO-tagországok kétnapos csúcstalálkozóján Vilniusban 2023. július 11-én (Fotó: MTI/EPA/NATO)