– Világos üzenet, hogy a NATO nem tagja a háborúnak, és mindent megtesz azért, hogy ne is eszkalálódjon a helyzet. Ez Magyarországnak a legfontosabb, hogy tartsák érvényben azt a döntést, hogy a NATO nem részese a háborúnak és megtesz mindent az eszkalálódása ellen – húzta alá Szijjártó Péter még kedden délelőtt, Vilniusból nyilatkozva.
Szijjártó Péter hozzátette, a kedden kezdődő NATO-csúcs zárónyilatkozatának jelenlegi tervezetében nem szerepel időpont Ukrajna NATO-csatlakozására, nincs konkrét menetrend.
Kiemelte, hogy az ukrán éves programokat majd a tagállami külügyminiszterek értékelik, márpedig a NATO nem pusztán katonai, hanem egyben értékalapú szövetség is, így ezek a szempontok is számítanak a belépés ügyében.
Fontos érték a nemzeti kisebbségek jogainak védelme és tisztelete és ezen jogok folyamatos fejlesztése. Ez szerepel is az éves nemzeti programjában mint elvárás, amit támasztunk Ukrajnával szemben. Mi majd kiemelt figyelmet fogunk erre fordítani, és ez pedig majd eldönti, milyen véleményt fogunk alkotni egy-egy ilyen értékelésnél
− tette hozzá.
Arról is szól a dokumentum, hogy Ukrajna akkor kaphat adott esetben meghívást, ha minden feltételt teljesít, és ezeket minden tagállam elfogadja.
További katonai támogatás
A találkozóra érkezve Emmanuel Macron francia elnök arról tájékoztatta a sajtót, hogy Párizs nagy hatótávolságú rakétákat fog szállítani Ukrajnának.
Egy francia diplomáciai forrás szerint 50 SCALP rakéta küldéséről van szó.
Az MTI közlése szerint Németország is további fegyvereket küld Ukrajnának. Berlin – amely az Egyesült Államok után Kijev második legnagyobb katonai támogatója – két Patriot-indítórakétát, 40 Marder típusú páncélozott járművet, 25 Leopard 1 A5-ös harckocsit és 20 ezer tüzérségi lövedéket küld – közölte a védelmi tárca. A listán szerepelnek még felderítő és védelmi drónok, egy Luna taktikai felderítő és elektronikus hadviselési drónrendszer, aknák és egy tábori kórház részei.
Nagy örömömre szolgál, hogy ma Vilniusban sikerült véglegesítenünk egy új katonai segélycsomagot, amellyel Ukrajnát támogatjuk az orosz agresszió elleni küzdelemben
− mondta Boris Pistorius német védelmi miniszter.
Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök (k), Gitanas Nauseda litván államfő (b) és Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a NATO csúcstalálkozóján Vilniusban 2023. július 11-én (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)