Több mint 500 katasztrófavédelmis dolgozik az erdőtűz által letarolt Mauin, és Joe Biden amerikai elnök szerint minden rendelkezésre álló erőforrást be fognak vetni a helyiek megsegítésére. Ők azonban eddig meglehetősen elégedetlenek a szövetségi segítséggel. Egyikük a BBC tudósítása szerit arról panaszkodott, hogy mindössze 500 dollár azonnali segítséget kapott, ami kevesebb, mint egyetlen éjszaka ára a Hawaiin található sziget szállodáiban.
Magánemberek igyekeznek segíteni a túlélőknek – már ha hagyják őket, mert többen arra panaszkodnak, hogy nem engedik be őket Lahainába, hiába vinnének adományokat.
A hatóságok szerint a hajdan 12 ezres lélekszámú Lahaina városának nagyjából 80 százalékát emésztette fel a tűz, és eddig mindössze az elpusztított terület negyedét sikerült átkutatni. Egyelőre mintegy száz halottat tartanak hivatalosan nyilván, ez a szám azonban a következő napokban várhatóan emelkedni fog, ugyanis
naponta akár tíz-húsz holttestet is találhatnak a keresőcsapatok.
Ami az azonosítást illeti, az már nehezebb feladat. A BBC cikke szerint tegnapig mindössze három holttesthez tudtak teljes bizonyossággal nevet kötni. A pusztítás mértéke önmagában is nehezíti az azonosítási folyamatot, ugyanis a tűzesetek áldozatainak azonosításához gyakran nagy segítséget jelentő fogászati leletek például szintén megsemmisültek, csakúgy, mint az olyan orvosi eszközök, mint például a csípőprotézisek vagy pacemakerek dokumentációja.
A leghatékonyabb azonosítási eszköz a DNS, az azonban csak akkor használható, ha van mivel összehasonlítani. A szakértők szerint ha például két testvér maradványait találják meg, nem fogják tudni megkülönböztetni őket, hacsak nem állnak rendelkezésre egyéb bizonyítékok.
A feladat nagyságát érzékelteti, hogy a New York-i ikertornyok ellen elkövetett, 2001. szeptember 11-i merénylet áldozatainak 40 százaléka több mint húsz év elteltével még mindig azonosítatlan.
Míg Maui lakossága küzd a mentéssel és a veszteség feldolgozásával, Joe Biden amerikai elnök egyelőre nem tervezi meglátogatni a katasztrófa sújtotta szigetet.
Nem akarok útban lenni. Túl sok katasztrófa sújtotta területen jártam már. Biztos akarok lenni abban, hogy nem zavarjuk meg a folyamatban lévő helyreállítási erőfeszítéseket
– magyarázta távolmaradását az Egyesült Államok elnöke.