Az amerikai politikusok minden korábbinál lelkesebben igyekeznek állami források segítségével fellendíteni a gazdaságot, aminek hatására már most is emelkednek a hitelfelvételek költségei – írja Bloomberg.
A szövetségi költségvetés kilátásai példátlanul nagy hiányt mutatnak. Ez a kilátás pedig nyugtalanítja a befektetőket, amit az is mutat, hogy a 10 éves állampapírok hozama a héten 4,3 százalék fölé emelkedett, ami 2007 óta a legmagasabb szint. Ezzel párhuzamosan más hitelfelvételi költségek is emelkednek. A 30 éves fix kamatozású jelzáloghitelek átlagos kamatlába több mint két évtized után először emelkedett 7 százalék fölé.
A befektetők attól tartanak, hogy a Kongresszusi Költségvetési Hivatal által előrejelzett mértékű tartós költségvetési hiány még magasabbra nyomhatja a kamatlábakat, ami még nagyobb nyomást gyakorol az államháztartásra, mivel tovább növeli a kormányzat egyre növekvő kiadásait.
Azonban a gazdasági szakembereket sokkal inkább aggodalommal tölti el a költségvetési hiány növekedése, amely idén több mint kétszeresére, 1,6 ezer milliárd dollárra nőtt a júliusig tartó tíz pénzügyi hónapban.
Azonban az Egyesült Államok folyamatosan romló pénzügyi helyzete minden állampolgárra komoly terheket ró, ugyanis az amerikai államadósság növekvő hozamai 8 százalék fölé húzzák a jelzálogkamatokat, így pedig egyre megfizethetetlenebbé válik a lakhatás az Egyesült Államokban.
A pártoktól független Kongresszusi Költségvetési Hivatal arra számít, hogy a hiány idén a bruttó hazai termék nagyjából hat százalékára nő, és a következő tíz évben ebben a tartományban marad.
Az adósságszámítás és a politikai patthelyzet alapján a Fitch amerikai hitelminősítő intézet augusztus 1-jén egy szinttel rontotta az amerikai államadósság besorolását – AAA-ról AA+-ra –, azt jósolva, hogy az ország pénzügyei valószínűleg romlani fognak a következő három évben.