Egy zátonyra futott hajó miatt kapott össze Kína és a Fülöp-szigetek

Hiába a nemzetközi bíróság ítélete, Peking a Dél-kínai-tengert gyakorlatilag teljes egészében a magáénak tartja.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2023. 08. 08. 21:11
Fülöp-szigetek elutasítja Kína azon követelését, hogy távolítsa el az 1999-ben zátonyra futott BRP Sierra Madre-t. (Fotó: Maritime Social M / Twitter)
Fülöp-szigetek elutasítja Kína azon követelését, hogy távolítsa el az 1999-ben zátonyra futott BRP Sierra Madre-t. (Fotó: Maritime Social M / Twitter)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kína felszólította kedden a Fülöp-szigeteket, hogy távolítsa el katonai támaszpontként használt, évtizedekkel ezelőtt szándékosan zátonyra futtatott, Sierra Madre nevű hadihajóját a Dél-kínai-tengeren.

A Fülöp-szigetek „hajdan többször is egyértelmű ígéretet tett az illegálisan zátonyra futtatott hadihajó elvontatására, azonban 24 év után Manila még mindig nem tett eleget ennek, sőt javításával és nagymértékű megerősítésével próbálkozik” – közölte a pekingi külügyminisztérium szóvivője.

Peking felszólítását egy hétvégén történt incidens előzte meg, amelynek során a kínai parti őrség manilai források szerint vízágyúval lőtt egy Fülöp-szigeteki ellátóhajóra, amely éppen útban volt a Sierra Madre felé.

A Fülöp-szigeteki hadihajót 1999-ben futtatták zátonyra a Spratly-szigeteknél, ezzel próbálva elejét venni Kína további terjeszkedésének a vitatott vizeken. A rozsdaálló hajóroncson egy maréknyi Fülöp-szigeteki katona teljesít szolgálatot. A kontingens rendszeres utánpótlásra szorul a távoli szolgálati helyen.

A hadihajó már régóta mérgezi Manila és Peking kapcsolatát.

A manilai külügyminisztérium hangsúlyozta: a katonák ottani tartós állomásoztatása válaszlépés arra, hogy Kína „illegálisan” megszállta a közelben lévő Mischief-zátonyt 1995-ben. Hozzáfűzte: a Fülöp-szigeteknek elidegeníthetetlen joga van arra, hogy katonai támaszpontot létesítsen a saját befolyási övezetében.

A Second Thomas zátony, amelyre felfuttaták a Sierra Madrét, mintegy 200 kilométerre található a Fülöp-szigeteki Palawantól és több mint ezer kilométerre a kínai szárazföldtől. A Fülöp-szigeteki nemzetbiztonsági tanács szóvivője egyben leszögezte, hogy sosem mondanak le a zátonyról.

Kína a nyersanyagokban gazdag, 3,5 millió négyzetkilométernyi Dél-kínai-tengert gyakorlatilag teljes egészében a magáénak tartja, ennek érdekében több, katonai célokra kiépített szigetet hozott létre a vitatott területen.

Peking követeléseit a Fülöp-szigetek, Vietnám és Malajzia is vitatja.

Kína mind ez idáig figyelmen kívül hagyta a hágai Állandó Választottbíróság ítéletét, amely 2016-ban Manila igényét ismerte el jogosnak. A manilai kormány december végén jelentette be, hogy megerősíti tengeri katonai jelenlétét, miután Peking megkezdte lakatlan területek betelepítését a vitatott hovatartozású Spratly-szigeteken és környékén.

Borítókép: Fülöp-szigetek elutasítja Kína azon követelését, hogy távolítsa el az 1999-ben zátonyra futott BRP Sierra Madre-t. (Fotó: Maritime Social M / Twitter)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.