Augusztusban kezdték vetíteni az első játékfilmet a 18 hónapja tartó orosz–ukrán háborúról, mégpedig nem máshol, mint Oroszországban. Az állami finanszírozású dráma az ukrajnai katonákat neonáciknak ábrázolja, akik kegyetlenül kínozzák és ölik meg az embereket. A film egyik karakterének, egy kisfiúnak a szájából az az ártatlan kérdés is elhangzik, hogy hát „Ukrajna az nem Oroszország része”? – írta meg az AP hírügynökség.
A tanú (Svidetel) című film középpontjában egy neves belga hegedűművész áll, aki Kijevbe érkezik turnéra. Ám a menetrendje egy csapásra megváltozik, amikor 2022 februárjában Oroszország megtámadja Ukrajnát.
A zenész túléli „az ukrán nacionalisták embertelen bűncselekményeinek és véres provokációinak” sorozatát, és el akarja mesélni a világnak, „mi is történt vele valójában”
A film azok után került a mozivásznakra, hogy az orosz hatóságok bejelentették, fellendítenék a „különleges hadműveletet” dicsőítő propagandafilmek gyártását. Az orosz filmek készítői idén minden eddiginél nagyobb állami támogatást kaphatnak, Moszkva 30 milliárd rubelt (mintegy 320 millió dollárt) kínál nekik. A film ugyanis fontos médium, amelyet a kormányok régóta használnak a hazafias üzenetek formálására.
Az azonban még kérdéses, mennyire vonzza majd a nézőket a jelenleg is dúló háború eseményeinek a feldolgozása. A közvélemény érdeklődése a háború követése iránt ugyanis alábbhagyott, és az emberek manapság menekülnének az ezzel kapcsolatos hírdömping elől.
Rendszeresen halljuk a válaszadóktól, hogy az ukrajnai hírek követése hatalmas stressz, óriási fájdalom
– mondta Denis Volkov, Oroszország vezető független közvélemény-kutató intézete, a Levada Központ igazgatója.