„Úgy vélem, hogy 2030-ra készen kell állnunk a bővítésre. Mindez ambiciózus persze, de szükséges, és azt mutatja, hogy komolyan gondoljuk” – fogalmazott az Európai Unió bővítéséről Charles Michel, az Európai Tanács elnöke hétfőn a szlovéniai Bledben tartott fórumon.
Amint arra a Reuters hírügynökség is emlékeztetett: Albánia, Bosznia, Koszovó, Montenegró, Észak-Macedónia és Szerbia az unióhoz való csatlakozás folyamatának különböző szakaszaiban vannak. Nem beszélve Ukrajnáról, amelynek több uniós bürokrata is „gyors utat” adna a csatlakozáshoz, ám a háborúban álló ország Moldovával együtt még csak tavaly kapta meg a tagjelölti státuszt.
Michel elmondta, hogy a blokkhoz való csatlakozáshoz a leendő tagállamoknak reformokat kell végrehajtaniuk a független igazságszolgáltatás biztosítása, a szervezett bűnözés és a korrupció elleni küzdelem, valamint külpolitikájuknak az uniós tagállamokhoz való igazítása érdekében.
A politikus arra sürgette a csatlakozni kívánókat, hogy mielőbb oldják meg kétoldalú konfliktusaikat, hogy csatlakozhassanak az EU-hoz.
„Biztosítaniuk kell, hogy a múltbeli konfliktusok ne kerüljenek be az EU-ba” – mondta, majd hozzátette, hogy a bővítést – amely a 2024 második felében esedékes magyar uniós elnökség egyik zászlóshajója – az Európai Tanács a következő ülésén megvitatja.
Michel azt is elmondta, hogy az Európai Bizottság bővítési csomagja októberre várható, és ez várhatóan további részleteket tartalmaz majd a fokozatos integrációról, amely lehetővé tenné a leendő tagok számára, hogy érezzék az egyes uniós intézményekben és szakpolitikákban való teljes körű részvétel előnyeit, mielőtt hivatalosan is a blokk tagjává válnának.