Felbocsátották a Luna–25 holdállomást Oroszországból + videó

A tervek szerint a Luna–25-é lesz az első leszállás a Hold déli pólusán, melyet már nem ér el a napfény.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2023. 08. 11. 6:15
Vosztocsnij, 2023. augusztus 8. A Roszkozmosz Orosz Szövetségi Ûrügynökség által közreadott képen a Szojuz-2.1b hordozórakétával és Fregat gyorsítóblokkal összekapcsolt Luna-25 Holdra szálló ûrszondát a szibériai Vosztocsnij ûrrepülõtér kilövõállására emelik 2023. augusztus 8-án. A felbocsátást augusztus 11-re tervezik, az ûrszonda érkezése a Hold déli pólusára várható. Feladata a Hold belsõ szerkezetének vizsgálata és az erõforrások, köztük a víz felkutatása lesz. MTI/EPA/Roszkozmosz Orosz Szövetségi Ûrügynökség Fotó: -
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy Szojuz–2.1b hordozórakéta fedélzetén felbocsátották a Hold felé a Luna–25 automatikus állomást pénteken a Moszkvától 5450 kilométerre keletre található Vosztocsnij űrrepülőtérről. Ez az orosz holdkutatási program első küldetése. Az előző, Luna–24 állomás, amelyet még 1976-ban a Szovjetunióból bocsátottak fel, 170 grammnyi talajmintát hozott vissza a Földre.

A Roszkoszmosz orosz állami űrügynökség tájékoztatása szerint a tervek szerint a Luna–25-é lesz az első leszállás a Hold déli pólusának nehéz terepviszonyai közepette, a Boguszlavszkij-krátertől északra, abban a régióban, amelyet nem ér el a napfény. Korábban az összes állomás az egyenlítői zónában landolt.

A Luna–25 fő feladata a Hold pólusközeli régiójában a talajösszetétel elemzése, víz jelenlétére vonatkozó hipotézisek megerősítése vagy cáfolása. Fúrószerkezete 40 centiméter mélyen hatol majd be a Hold felszínébe. Az állomással a leszállás új technológiáját is kipróbálják. A repülés normál program szerint négytől öt és fél napig tart majd. Az állomás három–hét napot tölt majd egy mintegy 100 kilométer magas Hold körüli pályán, hogy felkészüljön a leszállásra.

A Luna–25 szerkezete két fő részből áll: az alsó leszálló platformból és a felső műszerkonténerből. Az állomás fedélzetén mintegy 31 kilogrammnyi tudományos berendezés található, amelyet a holdi regolit (törmelékes kőzetréteg) és az exoszféra tanulmányozására terveztek. Manipulátora a talaj feltárására és talajminta vételére képes. A tudományos munka időtartamát egy évre tervezték. A 2027-ben indítani tervezett Luna–26, majd a későbbiekben a Luna–27 és Luna–28 állomások összetettebb tudományos feladatokat fognak ellátni. Az utolsó a Hold sarkvidéki anyagából hoz majd vissza mintát Földre.

Az orosz űrhajósok holdra szállását 2030-ra ütemezte be a Roszkoszmosz.

Borítókép: A Roszkoszmosz Orosz Szövetségi Űrügynökség által közreadott képen a Szojuz–2.1b hordozórakétával és Fregat gyorsítóblokkal összekapcsolt Luna–25 Holdra szálló űrszondát a szibériai Vosztocsnij űrrepülőtér kilövőállására emelik 2023. augusztus 8-án (Fotó: MTI/EPA/Roszkoszmosz Orosz Szövetségi Űrügynökség)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.