Körözést adhattak ki a francia elnök ellen Nigerben, legalábbis erről árulkodik egy, a közösségi oldalakon elterjedt fotó. Ezen az is olvasható Emmanel Macronról, hogy ő Niger területén bűnöző, és felszólítják a lakosságot, hogy aki látja, azonnal hívja a rendőrséget. Azt nem lehet tudni, hogy valóban körözik-e Macront az afrikai országban, azonban ez is jól mutatja a növekvő franciaellenességet az egykori francia gyarmaton.
Kína csendben figyel Afrikára
A francia- és nyugatellenes afrikai törekvések – a gazdasági szuverenitást szem előtt tartva – a kínai gazdaságpolitikát erősítik. Kína nem exportál sem kommunista, sem pedig liberális ideológiát a befektetései mellé, a hagyományos gyarmati kizsákmányoló, egyoldalú, önérdekű megoldás helyett gazdasági együttműködést kezdeményeznek, aminek természetesen Kína lesz a nagy nyertese – mondta el lapunknak Kiss Rajmund, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) diplomáciai műhelyének vezetője.

A BBC brit műsorszolgáltató arról írt, hogy a nigeri katonai junta azzal vádolta meg Franciaországot mint volt gyarmati hatalmat, hogy megpróbálja destabilizálni az országot. Közleményük szerint ennek része, hogy egy francia repülőgép behatolt az ország légterébe, amelyet korábban lezártak, és az is, hogy az országban állomásozó francia katonák dzsihadistákat szabadítottak ki azért, hogy katonai állásokat támadjanak meg. Párizs tagadja a légtér megsértését és a terroristák kiszabadítására vonatkozó vádakat.
A növekvő franciaellenesség mellett egyre többen figyelmeztetnek a növekvő orosz befolyásra is. Niger megbuktatott elnöke, Mohamed Bazoum a The Washington Post amerikai napilapban közzétett véleménycikkben korábban arra hívta fel a figyelmet, hogy
a puccsista vezetők kapcsolatban állnak a Wagner orosz zsoldoscsoporttal.
Azonban mind ez ideig kevés szó esett arról, hogy Kína hogyan látja a nigeri helyzetet, az afrikai államokban már-már rendszeressé váló katonai puccsokat. A mostani eseményekkel kapcsolatban azt közölték, remélik, hogy Niger és a térség országai találnak „politikai megoldást”.
– Kína nem kívülállóként figyeli az afrikai politikai, biztonságpolitikai és ezzel összefüggésben a gazdasági folyamatokat, hiszen Nigerben is jelentős gazdasági érdekeltségeik vannak. A nigeri urán mellett a szén, a gáz és kőolaj is fontos erőforrása a belviszályoktól és puccstól is sújtott Száhel-övezeti országnak. A teljes kőolaj-kitermelés felét már Kína felügyeli – mondta lapunknak Kiss Rajmund. A Mathias Corvinus Collegium (MCC) diplomáciai műhelyének vezetője kiemelte, a francia- és nyugatellenes afrikai törekvések a gazdasági szuverenitásuk érdekében a kínai gazdaságpolitikát erősítik.
Kína nem exportál sem kommunista, sem pedig liberális ideológiát a befektetései mellé, a hagyományos gyarmati kizsákmányoló, egyoldalú, önérdekű megoldás helyett gazdasági együttműködést kezdeményeznek, aminek természetesenvégül Kína lesz a nagy nyertese, de a fogadó ország gazdasága és társadalma is bővül, fejlődik
– fogalmazott a szakértő Kína Afrika-politikája kapcsán. Mint mondta, Kína megkerülhetetlen szereplő lett az 54 országot tömörítő afrikai kontinensen.
– A 2000-s évek elején 13 milliárd dollár értékű befektetései mára meghaladják a 300 milliárdot. A közvetlen tőkebefektetések mellett az afrikai országok kínai hitelei elérték a 160 milliárd dollárt. A saját befektetésekhez szükséges közút-, vasút- és kikötőépítéseket is a kínai állam vállalja például az iskola- és kórházépítések mellett, így a fogadó állam szokásos kötelezettségeit is magára vállalja, megnyerve magának a világ legdinamikusabban fejlődő munkaerőpiacát is – részletezte Kiss Rajmund, hozzátéve, hogy bárhol is legyen politikai hatalomátvétel, puccs, az új vezetők ugyanúgy kiemelt partnerként tekintenek Kínára.
– Mást nem is tehetnének, hiszen az erőforrások nagy részét már a kínai állam felügyeli a megvásárolt koncessziókon keresztül – jegyezte meg a szakértő. Mint mondta,
az Egyesült Államok és az Európai Unió térnyerésének csökkenésével Kína átvette a vezető szerepet az afrikai kontinensen.
Több évtizedes tudatos tervezés és kapcsolatépítés eredményeként egyre nagyobb befolyást szerzett a nemes- és ritkafémek, valamint a szénhidrogének kitermelésében és kereskedelmében.
Borítókép: Kínai vállalat Nigerben (Fotó AFP/Boureima Hama)
További Külföld híreink
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Megújulást ígér Ausztrália első női liberális vezetője
Sussan Ley történelmi győzelme után új irányt ígér.

Witkoff elmondta, mely kérdéseket kell még rendezni a békéért
Ez egy buta háború, amelynek nem kellett volna megtörténnie.

Washington újabb szankciókat jelentett be Irán ellen az atomprogram miatt
Tárgyalnak, de nincs előrelépés.

Kína Latin-Amerikát is bevonja a globális céljaiba
Stratégiai együttműködést épít és vízummentességet kínál a térségnek.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Késes támadás Budapesten – a Batthyány téren támadt a párra, itt a videó

A Real Madrid bajnoka szégyennek nevezte Vinícius tettét a Barcelona ellen

Figyelem: Ha neked is van ilyen a lábadon, nagy veszélyben vagy!

Belháború robbant ki Ausztriában: erőnek erejével vetnék be az Európai Uniót Magyarországon

Elsápadtak a rendőrök is, amikor beléptek a családi házba: két kisfiú holttestére bukkantak

Kemény üzenetet küldtek az amerikaiak a románoknak

Pottyondy Edina Gyurcsány lelépése miatt kifecsegte Magyar Péter titkát

Szuper terméket akcióz a Lidl: ötezer forinttal olcsóbb a háziasszonyok hasznos segítője

Hatalmas, meglepő titok derült ki Orbán egyik véresszájú ellenfeléről

Döbbenetes balhé Marozsán meccsén: a szervezők tehetnek róla?

Eldőlt: szerződést hosszabbít vezetőedzőjével a spanyol gigász

Nem vagyunk falusi csapat! Miért fakadt ki a Honvéd edzője?
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Megújulást ígér Ausztrália első női liberális vezetője
Sussan Ley történelmi győzelme után új irányt ígér.

Witkoff elmondta, mely kérdéseket kell még rendezni a békéért
Ez egy buta háború, amelynek nem kellett volna megtörténnie.

Washington újabb szankciókat jelentett be Irán ellen az atomprogram miatt
Tárgyalnak, de nincs előrelépés.

Kína Latin-Amerikát is bevonja a globális céljaiba
Stratégiai együttműködést épít és vízummentességet kínál a térségnek.