A román digi24 portál értesült és riasztotta a rendőrséget arról, hogy olyan internetes csoportok kezdtek el terjedni, ahol valódi pénzt lehet nagyobb összegű, de hamis bankjegyekre cserélni. Az ajánlathoz részletes leírás is tartozik: a rendelhető bankjegyek minden biztonsági elemmel rendelkeznének, a valódi bankjegyekkel megegyező anyagokból készülnének, és mindegyiknek más-más sorozata lenne, így a hamisítványokat még speciális lámpák segítségével sem lehetne azonosítani.
Az újságírók levelezésbe kezdtek a név nélküli árussal, aki elmagyarázta, hogy az utalást követően akár egy órán belül elrejtik a vevő közelében a fals bankókat. Ezután a potenciális vásárlók képeket kapnak, amelyben korábbi elégedett vevők visszajelzéseit olvashatják. A cikk születésekor a portál szerint kétszáz lejből 3500 hamisított lejt lehetett venni, ez forintban számolva azt jelenti, hogy
kb. 15 ezer forintért 275 ezer forint értékű (mármint annyinak tűnő) hamis lejt lehet vásárolni.
Adrian Vasilescu, a román Nemzeti Bank stratégiai tanácsadója elmondta, hogy a Nemzeti Bank gyakran fedez fel hamisítványokat, mert minden este, amikor a bankok bejönnek és pénzt helyeznek el a Nemzeti Banknál a betéti létesítményben, a pénzt feldolgozó gépek kiszűrik a hamisítványokat.
A hamisításért és a hamis bankjegyek forgalomba hozataláért kiszabott büntetés akár tíz évig terjedő börtönbüntetés is lehet.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Kallus György)