A felvidéki magyarok is stabil kormányra szavaznának a választáson

Szlovákia leginstabilabb kormánya után a választók stabil kormányzást akarnak.

Forrás: MTI2023. 09. 06. 13:21
Pozsony, 2020. július 3. Pozsony történelmi városrészének látképe, balra a Szlovák Nemzeti Felkelés hídja (SNP híd), középen a XV. században épült gótikus koronázótemplom, a Szent Márton-dóm, jobbra a vár. MTVA Fotó: Molnár-Bernáth László Fotó: Molnár-Bernáth László
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szlovákiába is szervezetten szállítják a migránsokat, ez „kalapácsként ütött bele a kampányba”, minden párt foglalkozik a kérdéssel − jelentette ki Öllös László politológus a szeptember 30-i előre hozott szlovák választással kapcsolatban szerdán az M1 aktuális csatornán.

A szlovákiai magyar elemző Somorjáról bejelentkezve elmondta, fontos kampánytéma az egészségügy is, mivel sok kórházat bezártak és sokat fenyeget a bezárás veszélye.

Ami azonban uralja a választásokat, az a stabil kormányzás kérdése, ezt várják a szlovák választók

− hangsúlyozta Öllös László. Hozzátette: az előző kabinet Szlovákia történetének leginstabilabb kormánya volt, „állandó belső hatalmi csatározások szaggatták”, és nem is tudta végigvinni a választási ciklusát.

Közlése szerint a szlovákiai magyar gyűjtőpárt, a Szövetség helyi, regionális témákkal kampányol, mindenütt azt veti fel, ami az ottani embereket foglalkoztatja, de sajátosan magyar kampánytémája például, hogy hivatalossá tegye a magyar nyelvet ott, ahol magyarok nagy számban élnek.

Öllös László a stabil kormányzás esélyéről kifejtette, ha sok párt jut be a parlamentbe, abból stabil kormányt „a lehetetlenséggel határos összefércelni”, ugyanakkor ha a kis pártok kiesnek, a töredékszavazatok megdobhatják a nagyobb pártok listáját, és akkor „kevés párti kormány” alakulhat. Más kérdés, az mennyire lesz stabil – fűzte hozzá.

A Felvidék választ című műsorban elhangzott az is, hogy összesen huszonöt párt indul a választásokon, egy listán százötven jelölt neve szerepelhet. Eddig 67-en léptek vissza a jelöltségtől, a listákon az ő nevük is szerepelni fog majd, de a rájuk leadott szavazatok érvénytelenek lesznek.

Ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász, a Századvég jogi szakértője hangsúlyozta: 

magas részvételre lehet számítani, hiszen külföldről minden eddiginél többen, 73 ezren jelezték, hogy szavazni kívánnak levélben; többnyire Csehországból.

A Szövetség esélyeivel kapcsolatban azt mondta, 450-500 ezer magyar szavazó van, így a 150 ezer körüli bejutási számot „nem lehetetlen megugrani”, hogy érdemi képviselete lehessen a magyarságnak a szlovák nemzetgyűlésben. 

Ha a kisebbségek a nagy pártokra szavaznak, nem tudják biztosítani a képviseletüket

 − figyelmeztetett az alkotmányjogász, emlékeztetve arra, hogy korábban a nagy pártok ígéretei nem formálódtak tettekké.

 

Borítókép:  Pozsony (Fotó: MTVA/Molnár-Bernáth László)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.