2019 júliusában és augusztusában két, összesen 260 ezer dollár értékű átutalás érkezett Kínából Hunter Bidennek. Az utalásokon a kedvezményezett címeként Joe Biden wilmingtoni házát tüntették fel. Bár Hunter Biden minden bizonnyal töltött időt apja házában, az nem tisztázott, hogy akkoriban ez volt-e a hivatalos lakcíme – hívja fel a figyelmet a Breitbart amerikai hírportál.
Hogy ez miért jelentős? „Vagy Hunter Biden lakott egy olyan házban, ahol bizalmas iratok is voltak, vagy maga Joe Biden is megsértette a FARA [külföldi ügynökök kötelező regisztrációjáról szóló] törvényt. Vagy mindkettő” − kommentelte egy felhasználó az X (korábban Twitter) közösségi felületen.
2020-ban Joe Biden azt mondta az amerikaiaknak, hogy a családja soha nem kapott pénzt Kínától. Az év elején már bebizonyítottuk, hogy ez hazugság, most pedig már tudjuk, hogy két, Pekingből származó utalásban Joe Biden wilmingtoni otthona szerepelt a kedvezményezett címeként, amikor az Egyesült Államok elnöki posztjáért indult
− írta közleményében James Comer, a képviselőház felügyeleti bizottságának elnöke.
Az, hogy Joe Biden visszaél a közhivatallal a családja anyagi haszonszerzése érdekében, veszélyezteti a nemzetbiztonságunkat. Mit csináltak Bidenék ezzel a pekingi pénzzel? Az amerikaiak követelik, hogy Biden elnök és családjának korrupciója miatt elszámoltassák őket
− hangsúlyozta Comer.
Közben Hunter Biden azzal igyekszik tisztára mosni a nevét, hogy kedden beperelte Rudy Giulianit, New York volt polgármesterét, aki Donald Trump akkori amerikai elnök ügyvédjeként a The New York Post rendelkezésére bocsátotta Hunter elhagyott laptopjának adatait. Az ifjabbik Biden jogi csapatának keresete szerint a nyolcvanhoz közelítő Giuliani „hackeléssel” jutott az adatokhoz és „manipulálta” azokat.
Valójában az ominózus laptop története akkor kezdődött, amikor víz került a számítógépbe, és Hunter Biden bevitte egy delaware-i üzletbe, ahol azt kérte, hogy az adatokat másolják át egy másik gépre. Annak rendje és módja szerint alá is írta az ilyenkor szokásos formanyomtatványt (amit a The New York Post közzé is tett), miszerint amennyiben 90 napon belül nem fizeti ki a munkát és nem viszi el a laptopot, az elhagyottnak minősül. Márpedig Hunter nem ment érte.
Az adatok másolása közben a boltos olyan információkra bukkant, amelyeket aggasztónak talált, így a 90 nap letelte után értesítette az FBI-t, akik el is vitték a gépet.
A boltosnál maradt azonban a merevlemez a lemásolt adatokkal, és amikor a Trump elleni eljárásban nem bukkant fel a laptop, mint az elnök mellett szóló bizonyíték, megkereste Trump ügyvédjét, Giulianit, és átadta neki a nála lévő anyagot, aki pedig továbbadta az a The New York Postnak, akik végül robbantották a sztorit.
Borítókép: Joe Biden amerikai elnök és fia, Hunter Biden a washingtoni Fort McNair támaszpontra érkezik Camp Davidből 2023. június 25-én (Fotó: MTI/AP/Andrew Harnik)