A beregszásziak körében helyi legendának számító, de az elmúlt évtizedekben hányatott sorsú hajdani Fehér Kő kávézó és étterem felújított épületébe költözött a Mathias Corvinus Collegium, hogy az új tanévtől otthont adjon a Fiatal tehetség program képzéseinek.
Az általános iskolás korosztálynak szóló képzés négy évfolyamán, illetve a középiskolásoknak szóló képzésben összesen 234 diák kezdheti meg tanulmányait az új épületben. Az ünnepélyes évnyitón beszédet mondott Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, aki ünnepnek nevezte a mai találkozást, még ha ez az ünnep nem is olyan vidám és felhőtlen, mint szeretnénk.
A mai találkozás üzenete egyértelmű: Magyarország támogatja Kárpátalját, és mindig, mindenkor és mindenhol támogatja a kárpátaljai magyarságot, alapvető jogaik biztosítását, nyelvhasználati jogaik visszaszerzését. Tudjuk, hogy minden magyar felelős minden magyarért, hiszen határok szétszabdalhatnak minket, de az egymásért viselt felelősségünk oszthatatlan. Azt is tudjuk, hogy a magyar nemzetet alkotó közösségek közül a legnehezebb helyzetben ma a kárpátaljai magyarság van
– fogalmazott a miniszter. Hozzátette, hogy Magyarország elítéli az orosz agressziót, pénzügyi segítséget nyújt Ukrajnának, ezen belül is megkülönböztetett támogatást Kárpátaljának. Magyarország élen jár a humanitárius segítségnyújtásban, melynek értéke a háború kezdete óta meghaladta a 35 milliárd forintot. – Büszkék vagyunk karitatív szervezeteink munkájára, amelyek eddig több ezer tonna adományt juttattak el Ukrajnába mintegy 10 milliárd forint értékben az elmúlt másfél évben és a magyar állammal együttműködve biztosították több tízezer Ukrajnából érkezett menekült befogadását és több mint egymillió menekült áthaladását Magyarországon – sorolta Gulyás Gergely.
Az Ukrajnával való kapcsolatban azonban kevés pozitív fejleményről tudott beszámolni legutóbbi, januári látogatása óta.
Köszönjük kormányzó úrnak és a megyei tanács elnökének a korrekt együttműködést! Ennek az együttműködésnek az értékét növeli, hogy a kivételek közé tartozik. Magyarország természetesnek tartja, hogy segítse Kárpátalját és befogadja az onnan érkező menekülteket. Jelentős pénzügyi segítséget nyújtunk Ukrajnának. Magyarország számára fontos a jószomszédi viszony, Magyarország Ukrajna barátja szeretne lenni, de ma ezt a gesztusok egyoldalúsága, szándékos félreértések és a magyar közösség jogait sértő lépések nehezítik
– vélekedett a kancelláriaminiszter. A jelenlegi háború a nemzetközi jog megsértése, éppen ezért egy megtámadott, háborúban álló, ezért szolidaritásunkat élvező ország esetében sem helyes, hogy miközben alappal sérelmezi a nemzetközi jogra hivatkozva szuverenitása megsértését, addig figyelmen kívül hagyja a területén élő nemzeti kisebbségeket megillető alapvető jogokat és nemzetközi normákat a nyelvhasználat, az anyanyelvű oktatás és a jelképhasználat területén – emelte ki a tárcavezető.