Kártérítést kér Románia Brüsszeltől

Súlyos veszteséget okozott a román fuvarozóknak, hogy Ausztria blokkolja Bukarest csatlakozását a schengeni övezethez.

Létavértes, 2020. március 16. A felvételek a Létavértes-Székelyhíd átkelõhely magyar oldalán lészültek. Az új koronavírus elleni védekezés részeként ideiglenes bezárást rendeltek el a magyar-román határ négy állomásán, Battonya- Tornya, Létavértes-Székelyhíd, Méhkerék-Nagyszalonta és Nyírábrány-Érmihályfalva között. MTVA/Bizományosi: Oláh Tibor *************************** Kedves Felhasználó! Ez a fotó nem a Duna Médiaszolgáltató Zrt./MTI által készített és kiadott fényképfelvétel, így harmadik személy által támasztott bárminemû különösen szerzõi jogi, szomszédos jogi és személyiségi jogi igényért a fotó szerzõje/jogutódja közvetlenül maga áll helyt, az MTVA felelõssége e körben kizárt. Fotó: Oláh Tibor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Bizottságtól tervez kártérítést kérni Románia, miután a román fuvarozóknak óriási anyagi veszteségeket okoz, hogy Ausztria politikai okokból blokkolja Bukarest csatlakozását a schengeni övezethez. Sorin Grindeanu közlekedési miniszter szerint a Schengen-tagság elutasításának pénzügyi hatása az ország GDP-jének két százalékát teszi ki. Közben Brüsszel a helyreállítási alapokból Romániának megítélt pénzek visszatartását is kilátásba helyezte abban az esetben, ha nem csökken a román költségvetési hiány.           

A romániai közúti fuvarozók szövetsége által áprilisban közölt becslés szerint eddig 2,41 milliárd eurós veszteséget okozott az ágazatnak, hogy Románia a schengeni térségen kívül maradt. Radu Dinescu, a szövetség elnöke azt mondta, a fuvarozók költségeit 25-30 százalékkal növeli a várakozás a román–magyar határkelőknél.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnökével, Kelemen Hunorral közösen tartott múlt csütörtöki, budapesti sajtótájékoztatóján kitért Schengen kérdésére is. Közölte: Románia schengeni csatlakozásának blokkolása ellentétes a magyar nemzeti érdekkel, hosszú kerülőre kényszeríti a határ két oldalán élő közösségeket, megnehezíti a kapcsolat fenntartását, illetve szembemegy a gazdasági érdekekkel is.

Érdekes módon a nyugat-európai országok által használt vétó az európai döntéshozatal természetes része. Ha egy közép-európai ország nyúl a vétó eszközéhez, vagy gondolkozik egyáltalán rajta, az pedig már az európai egység súlyos megtörése és megsértése

– mondta.

Szijjártó Péter leszögezte: ez kettős mérce, amelynek alkalmazásától jó lenne eltekinteni. „Ezért tisztelettel arra kérjük Ausztriát, hogy az idei esztendőben ne blokkolja Románia schengeni csatlakozását” – fogalmazott Szijjártó Péter.

Borítókép: Illusztráció: Létavértes-Székelyhíd átkelőhely magyar oldala a román–magyar határon (Fotó: MTVA/Oláh Tibor)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.