Először jelent meg a nyilvánosság előtt az a férj és feleség, akiknek esküvője tragédiába torkollt Irakban: az ünnepségen több mint száz ember veszett oda, miután kigyulladt az épület. A pár eddig azért nem mutatkozott, mert – a Rudaw iraki hírcsatorna szerint – az áldozatok hozzátartozói őket tették felelőssé a történtekért, és fenyegetőztek.
Pedig ők is sokat veszítettek: a vőlegény tizenöt rokonát veszítette el, a menyasszony tízet, köztük az édesanyját, testvéreit, és édesapja is kritikus állapotban van.
– Igen, itt ülünk és élünk. De belül halottak vagyunk. Tompák. Belül halottak – magyarázta a SkyNewsnak a vőlegény. Elmondása alapján ő menekítette ki menyasszonyát, aki az esküvői ruha miatt nem tudott futni.
Kinek a hibája?
Hogy kinek a hibájából történt a tragédia, azt még a vizsgálatnak kell kiderítenie. Egyelőre annyit lehet tudni, hogy a menyasszony és a vőlegény éppen lassú táncukhoz készülődött, amelyet tűzijáték vezetett volna fel – ettől azonban felgyulladt a csillár és a mennyezet. Másrészt a vőlegény állítja: aligha a tűzijáték felelős a tűzért, mert a szervezők biztosították őket, hogy az „elektromos”, így akár kezüket is fölé rakhatnák, azt sem égetné meg.
Mindenesetre a lángok másodpercek alatt elterjedtek, valószínűleg azért is, mert az ünnepségnek helyt adó épületet – szabálytalanul – gyúlékony anyagból építették. Végül a tetőszerkezet sem bírta tovább a hőt, és a bent rekedtekre zuhant.
További problémát jelentett, hogy nem voltak vészkijáratok, így a mintegy ezerfős násznép egymást taposva menekült.
Ráadásul egyáltalán nem voltak felkészülve ilyen eshetőségre, egyetlen tűzoltókészülék sem volt az egész épületben. A hatóságok tizennégy embert már őrizetbe vettek az üggyel összefüggésben.
Mivel az ünnepséget többen filmezték, az események elég jól dokumentáltak:
Csapás a keresztényekre
A megrázó szerencsétlenség az észak-iraki Karakos (Bakhdida vagy Al-Hamdanija) városában történt, ahol jelentős számú keresztény él. A települést Ferenc pápa is felkereste 2021-es iraki látogatása során (a szentatya most is üzenetet küldött az áldozatoknak).
A közösség sokat szenvedett – mivel közel fekszik az Iszlám Állam egykori iraki fellegvárához, Moszulhoz, a terrorszervezet 2014-ben az elsők között foglalta el. A keresztények közül sokakat megöltek, másokat elűztek, otthonaikat, templomaikat feldúlták. A várost 2017-ben foglalták vissza a kurd erők, de az elüldözöttek közül azóta sem tért vissza mindenki.
A karakosi keresztények megsegítéséből a Hungary Helps magyar segélyprogram is kivette a részét: lakóházakat és templomot újíttattak fel.
A negyvenmilliós Irakban korábban 1,5 millió keresztény élt, ma legfeljebb 300 ezer. Még a kereszténység fellegváraként számontartott Karakosba is legfeljebb hatvan százalék tért haza a belső menekültek közül, s az egykor sokszínűségéről ismert, rommá lőtt Moszulban csak mutatóba maradtak néhány tucatnyian.