Az Európai Unió külügyi főképviselője, Josep Borrell a brit The Guardian napilapnak nyilatkozva elmondta, hogy a migráció széthúzó erő lehet az unióban a kulturális különbségek miatt. Azonban az EU diplomáciájának feje nem az európai polgárok és a beözönlő migránsok közti kulturális különbségekre célzott, hanem a bevándorláspárti és az azt elutasító országok közöttire – bár úgy tűnik, az előbbiek esetében egyre inkább szétválik a politikai elit és a hétköznapi emberek véleménye, utóbbiaknak ugyanis egyre inkább elegük van a befogadó ország kultúráját semmibe vevő, integrálódni nem is kívánó migránsokból, akik egész településeket tesznek élhetetlenné.
A közösségi médiában egyre-másra jelennek meg olyan felvételek, amelyeken migránsok törnek-zúznak, verekednek, időseket bántalmaznak.
Gerald Darmanin francia belügyminiszter hamar kijelentette, hogy országa nem hajlandó migránsokat átvenni Lampedusáról, ugyanis szerinte a menekültstátusra ténylegesen jogosultak elenyésző kisebbségben vannak a szigeten hömpölygő embertömegben.
Giorgia Meloni szerint a megoldás az afrikai országokkal való együttműködés lenne, hogy az életveszélyes, gyakran túlzsúfolt csónakok el se induljanak Európa felé. Egyúttal bejelentette, hogy innentől a migránsoknak zárt táborokban kell megvárniuk kérelmük elbírálását.