„Az amnesztia csak az első lépés a referendum előtt, Katalónia végül szabadon fog dönteni a jövőjéről” – ezt mondta a spanyol régió elnöke, Pere Aragonés a Katalónia napja alkalmából megrendezett felvonuláson, a Diadán. Kijelentése különösen nagy súllyal bír most, hogy a szocialista párt (PSOE) és szélsőbaloldali szövetségese, a Sumar egyértelmű utalást tett arra, hogy amnesztiát ad Carles Puigdemont-nak, ha pártja cserébe segít a következő baloldali kormány beiktatásában.
Nem elégszenek meg az amnesztiával, elszakadást akarnak a katalánok
A baloldali kormányalakítás elősegítéséért cserébe kért amnesztiatörvény után az elszakadást követelik majd Katalónia vezetői.

Spanyolországban júliusban előre hozott parlamenti választást tartottak, amit a jobboldali Néppárt (PP) nyert meg, de nincs elég támogatottsága ahhoz, hogy kormányozza az országot. Bár a spanyol király a párt vezetőjét, Alberto Núnez Feijóot kérte fel elsőként a kormányalakításra, mostanra biztossá vált, hogy a szeptember végén esedékes parlamenti beiktatási szavazáson el fog bukni, ezért a szocialista Pedro Sánchez kapja meg a lehetőséget arra, hogy kormányt állítson az ország élére.
Mivel a szocialisták sem birtokolják az ehhez szükséges abszolút többséget, így a katalán Junts per Catalunya (Együtt Katalóniáért), Puigdemont pártja került döntő szerepbe, amely közölte, hogy csak akkor adja Sáncheznek a választásokon megszerzett és kulcsfontosságúvá vált hét mandátumát, ha a párt egykori vezetője és a vele együtt elmenekült szeparatista politikusok amnesztiát kapnak.
Bár a lépés sokak szerint alkotmányellenes és még a szocialista párt egykori vezetői is bírálják, a baloldal már meg is kezdte az amnesztiatörvény kidolgozását annak érdekében, hogy folytathassák a progresszív kormányzást.
A központi kormányalakítás körüli nehézségek árnyékában ünnepelték meg hétfőn Katalónia napját, amelyen mint mindig, most is felbukkantak a spanyol zászlót égető fiatalok, akik ezúttal Santiago Abascal, a Vox vezetőjének kitömött bábját is felgyújtották, hogy így fejezzék ki gyűlöletüket a párt által képviselt értékek iránt. A Vox nem támogatja a spanyol közösségek függetlenségi törekvéseit, sőt kifejezetten igyekszik azt felszámolni az összes olyan régióban, ahol már kormányzó pozícióba kerültek, ugyanis elsődleges céljuk a spanyol alkotmány, azon belül is Spanyolország egységének fenntartása.
A katalán kormány becslése szerint 800 ezren, a hatóságok szerint viszont mindössze 115 ezren vettek részt a rendezvényen, amely azt mutatja, hogy a függetlenségpárti mozgalom ereje tovább csökkent. A hagyományosan szeptember 11-én megtartott Diadán évről évre kevesebb katalán vesz részt, 2014-ben vonultak fel a legtöbben, 1,8 millióan, azóta viszont radikálisan visszaesett az elszakadáspártiak aránya. Tavaly már csak 150 ezren követelték Katalónia függetlenségét, idén pedig ismét több tízezer fővel esett vissza a részvételi arány.
A katalán kormány ettől függetlenül nem tágít elképzelései mellől. Pere Aragonés republikánus régióvezető ünnepi beszédében közölte, hogy az amnesztiatörvény, amit Pedro Sánchez beiktatásának elősegítéséért cserébe kértek a baloldaltól, „csak az első lépés”, céljuk ugyanis változatlan, és el akarják vezetni a katalánokat az elszakadásról szóló népszavazásig.
Az amnesztia nem az utolsó lépés, hanem az elengedhetetlen első annak az útnak a megnyitásához, amely ahhoz szükséges, hogy Katalónia dönthessen a jövőjéről egy népszavazáson
– hangsúlyozta Aragonés.
További Külföld híreink
Véleménye szerint az olyan „elnyomásellenes” intézkedések, mint például a katalán nyelv szabad használata a spanyol kongresszusban „feltétlenül szükségesek, de nem elégségesek”, mivel a spanyol–katalán „konfliktus nem az amnesztiáról szól, hanem a szuverenitásról”. A Néppárt vezetője, Alberto Núnez Feijóo az X-en (korábban Twitter) saját nyelvükön köszöntötte a katalánokat ünnepnapjukon, miközben a szocialistáknak gyakorlatilag hadat üzentek. A pártvezér azt mondta, hogy ha Sánchez a hatalomért cserébe végül tényleg megadja az amnesztiát Puigdemont-nak, akkor minden követ megmozgat annak érdekében, hogy ennek az alkotmányellenes és igazságtalan lépésnek meglegyen az „igazságügyi, politikai és választási” következménye.
Borítókép: A katalán függetlenségi mozgalom zászlaját viszik a felvonulók Katalónia nemzeti ünnepén, a Diada napon Barcelonában 2023. szeptember 11-én (Fotó: MTI/EPA/EFE/Enric Fontcuberta)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Ezek a leggyakoribb bűncselekmények a rendőrség szerint
A baloldali belügyminiszter távozása előtt már súlyos problémának látja a migránsbűnözést.

Kiderült, miért vált katasztrofálissá az Európai Unió politikája
Ami jelenleg Franciaországban történik, az nem egy normális bírósági ügy, hanem egy célzott politikai támadás.

Magyar–izraeli kapcsolatok: stabil partnerség Tel-Avivval
A magyar–izraeli kapcsolatok az elmúlt bő öt évtized során sokat változtak, fejlődtek.

Támadástól tart az uniós biztos
Az uniós biztos szerint Oroszország öt éven belül képes és hajlandó lehet megtámadni az EU valamelyik tagállamát.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Magasról tettek a tiszások a szabályokra Sárváron

Feljelentették Hadházy Ákosékat gyülekezési joggal való visszaélés gyanúja miatt

"Azt hitték, csak a válásom miatti stressz okozza... az orvosok szerint hamarosan meghalok"

Állampapír: aki nem vett ezekből a kötvényekből, végképp lemaradhat – váratlan bejelentés

Dárdai Blanka kitálalt az Ázsia Expresszről: végre elmondta, amire mindenki kíváncsi

Szijjártó Péter bejelentette: korszakos beruházásba kezd Magyarország – ez a válasz Ukrajna megbízhatatlanságára

Val Kilmernek könyörögnie kellett a visszatérésért

Nem hajlandó a Fradi ellen játszani a csapat korábbi klasszisa

Elfogyott az oroszok türelme, lebuktatták Ukrajnát

Botrány Magyar Péter körmendi fórumán: a Tisza Párt elnöke szerint a szólásszabadság csak neki jár, a kritikusai hallgassanak

Pesics megszólalt a derbi előtt, Kubatov Gábor is szóba került

A legrejtélyesebb élőlény: nem növény, nem gomba de nem is állat
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Ezek a leggyakoribb bűncselekmények a rendőrség szerint
A baloldali belügyminiszter távozása előtt már súlyos problémának látja a migránsbűnözést.

Kiderült, miért vált katasztrofálissá az Európai Unió politikája
Ami jelenleg Franciaországban történik, az nem egy normális bírósági ügy, hanem egy célzott politikai támadás.

Magyar–izraeli kapcsolatok: stabil partnerség Tel-Avivval
A magyar–izraeli kapcsolatok az elmúlt bő öt évtized során sokat változtak, fejlődtek.

Támadástól tart az uniós biztos
Az uniós biztos szerint Oroszország öt éven belül képes és hajlandó lehet megtámadni az EU valamelyik tagállamát.