Folytatódtak szerdára virradóra a harcok Hegyi-Karabhban, ez idáig legkevesebb hét civil életét vesztette és további 35-en megsebesültek, köztük 13 gyermek, 15 nő és hét férfi. Korábban bejelentették, a halálos áldozatok között van Martuni Aznavur Szagján polgármester – számolt be szerda reggel az MTI. A nemzetközi közösség sorra szólít fel a harci cselekmények leállítására, legutóbb az ENSZ és Oroszország intézett hasonló felhívást Bakuhoz és Jerevánhoz. A Magyar Nemzetnek Vasa László, a Magyar Külügyi Intézet (MKI) főtanácsadója, vezető kutatója, a Budapesti Metropolitan Egyetem professzora beszélt arról, mi várható a térségben.
Nem valószínű, hogy a 2020-ashoz hasonló hadjáratról lenne szó. A jelenlegi információk alapján sokkal inkább egy célzott akciót láthatunk, amely a Hegyi-Karabahban még létező szeparatista csoportok semlegesítését szolgálja
– magyarázta lapunk megkeresésére Vasa László.
Hozzátette: az azeri erők azt követően indultak meg Hegyi-Karabah örmények lakta területei ellen, hogy Baku szerint örmény fegyveresek megtámadták a visszafoglalt területeken dolgozó azerbajdzsáni civileket. Az azeri hivatalos álláspont szerint a karabahi katonai létesítményeket is célba vették.
Amennyiben Hegyi-Karabah totális visszafoglalása lenne a cél, azt a bakui kormány egyértelműen kommunikálná, ez esetben azonban nincs erről szó
– szögezte le a szakértő.
Az első hegyi-karabahi háború 1994-ben azzal ért véget, hogy Hegyi-Karabah, valamint a kisebb környező területek az örmény szakadárok ellenőrzése alá kerültek, ám a 2020 őszén mindössze 44 napig tartó háború során Baku jelentős területeket foglalt vissza.