Román politikai zavar a becsapódott dróndarabok miatt

Nemcsak a bukaresti védelmi miniszter, de az államfő is hibázott – vélekedett Szenkovics Dezső, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem kolozsvári karának dékánja.

Shock drone attack on Ukraine's Danube River port infrastructure
epa10838311 A handout picture made available by the Emergency Service of Ukraine shows rescuers working at the area where a shock drone hit the Danube River port infrastructure, Ukraine, 03 September 2023, amid the Russian invasion. Russian troops attacked Southern Ukraine with 25 shock drones and 22 of them were shot down, according to the Ukrainian Air Force. At least two people were injured. EPA/Emergency Service of Ukraine HANDOUT 27050 HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Fotó: Emergency Service of Ukraine HANDOUT
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb dróndarabokat találtak a román haditengerészet katonái szombaton a román–ukrán határ közelében, a Duna-deltánál. A védelmi minisztérium közlése szerint a részek az orosz hadsereg által használt drónokból származhatnak.

A román területen talált dróndarabok arra utalnak, hogy megsértették a NATO-szövetséges Románia légterét, ami teljes mértékben elfogadhatatlan, és valós veszélyt jelentett a térségben élő romániai állampolgárok biztonságára

– fogalmazott Klaus Johannis államfő. 

Pénteken Kijev határozottabb fellépést sürgetett Romániától a drónügy kapcsán. Mihajlo Podoljak ukrán elnöki tanácsadó közölte: Románia kijelenthetné, hogy határai védelmében kész lelőni rakétákat vagy drónokat egy bizonyos hatótávolságon belül. A Maszol erdélyi portál által idézett kijevi tisztségviselő Ukrajna összes szomszédjának azt ajánlotta, lőjjék le a légterüket megsértő drónokat.

Románia és Ukrajna között nézeteltérés alakult ki az elmúlt napokban, miután a bukaresti hatóságok Kijev állításai ellenére cáfolták, hogy az ország légterét orosz rakéták lépték át, és kezdetben a drón lezuhanását is tagadták.

A román védelmi minisztérium végül elismerte: a Duna romániai oldalán dróndarabokat találtak, amelyek az ukrajnai kikötőkben lévő gabonaraktárak elleni orosz támadásokból származhattak.

Szenkovics Dezső, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem kolozsvári karának dékánja érdeklődésünkre azt mondta: a bukaresti védelmi miniszter, de az államfő is hibázott, amikor még a helyszíni vizsgálatok lefolytatása előtt magabiztosan kijelentették, semmiféle drón nem zuhant le román földre. Mint a szakértő megjegyezte, az elmúlt napokban az érintett területen élő helybeliek arról beszéltek a sajtónak, hogy ez nem az első ilyen eset volt. Az egyetemi professzor ugyanakkor elmondta, sok még a kérdőjel a dróndarabokkal kapcsolatban.

Elképzelhető, hogy az ukrán légvédelem által megsemmisített orosz drónmaradványokról van szó, mint ahogy az is elképzelhető, hogy az ukrán légvédelem által használt eszközből származó darabok érték el a Duna román partjait. Erre a kérdésre csakis a vizsgálatok lezárulása után kaphatunk biztos választ

– fogalmazott Szenkovics Dezső, emlékeztetve a lengyelországi esetre, amikor kiderült: egy célt tévesztett ukrán légvédelmi rakétáról volt szó.

A szakértő nyomatékosította, hogy a bár az ügy kivizsgálása még zajlik, a NATO nem tapasztalt semmiféle olyan eseményt, amely szándékos orosz támadásról árulkodna egy NATO-tagország, ez esetben Románia ellen. Megemlítette ugyanakkor: az Egyesült Államok F–16-os vadászgépeket fog Romániába telepíteni, ezzel is hozzájárulva az észak-atlanti katonai szövetség légellenőrzési misszióinak támogatásához.

Borítókép: Illusztráció. Ukrán hatóságok egy dróntámadást követően a Duna folyó partján 2023. szeptember 3-án (Fotó: EPA/Ukrajna Sürgősségi Szolgálata)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.