Mintegy 65 ezer spanyol állampolgár tüntetett vasárnap Madridban a katalánoknak szánt amnesztiatörvény ellen. A megmozdulást – melyre a tiltakozók egy része be sem jutott az óriási tömeg miatt – a jobboldali Néppárt (PP) hívta össze, de nem ez lesz az egyetlen. Az egyik katalán civil szervezet ugyanis októberre hasonló demonstrációt szervez Barcelonában, melyen a jobboldali vezetők nagy része szintén jelen lesz majd.
A tüntetéseket azután hirdették meg, hogy a szocialista párt és szélsőbaloldali szövetségese, a Sumar a közös, progresszív kormányzás folytatása érdekében hajlandó megadni az amnesztiát a Junts per Catalunya (Együtt Katalóniáért) egykori szeparatista vezetőjének, a Katalónia függetlenségét 2017-ben alkotmányellenesen kikiáltó és azóta a hatóságok elől Belgiumban bujkáló Carles Puigdemont-nak.
A vasárnapi demonstráción a Néppárt volt miniszterelnökei, Mariano Rajoy és José María Aznar is részt vett, de a felvonulók között volt Madrid régió elnöke és a főváros polgármestere is.
A tiltakozók spanyol zászlókat lengettek, melyre egyebek mellett azt írták, hogy „Puigdemont börtönbe, Sánchez a pokolba”. A bekiabálások között ugyanezt a mondatot lehetett hallani olyanok kíséretében, mint például „Sánchez áruló”, „Nem az amnesztiára”.
A madridi megmozduláson felszólalt a Néppárt vezetője, aki megnyerte a júliusi előre hozott parlamenti választásokat és akinek beiktatásáról kedden szavaz az országgyűlés. Alberto Núnez Feijóo beszédében felvetette az ügyvivő kormányfő, Pedro Sánchez erkölcsi és politikai feddhetetlenségének abszolút hiányát, majd kijelentette, hogy a Sánchez-féle Spanyolországban a puccsot végrehajtóknak joguk van kegyelemhez és az amnesztiához. A Néppárt vezetője szerint a szocialista párt nem állampárt, és méltatlannak nevezte az általuk tervezett amnesztiát. José María Aznar volt néppárti elnök is beszédet mondott, aki szerint Pedro Sánchez és szeparatista szövetségesei megpróbálják rávenni a spanyolokat arra, hogy ellenségként és ne honfitársakként nézzenek egymásra. Arra kérte a résztvevőket, hogy hallassák a hangjukat és fejezzék ki egyet nem értésüket minden lehetséges fórumon.
A tüntetők közül többen azt nyilatkozták a sajtónak, hogy azért mentek el a megmozdulásra, mert nem akarják, hogy a kormány megkegyelmezzen olyan bűnösöknek, akik rendszeresen elégetik a király fényképét és a spanyol nemzeti zászlót.