Ukrán támadást akadályozott meg Elon Musk

A Starlink tulajdonosa tavaly a hálózat lekapcsolásával akadályozta meg, hogy az ukrán haditengerészet csapást intézzen az orosz hadiflotta ellen.

2023. 09. 07. 20:20
MUSK, Elon
New York, 2022. május 3. Elon Musk, a Tesla Motors amerikai elektromosjármû-gyártó és a SpaceX amerikai ûrkutatási magánvállalat vezérigazgatója a New York-i Metropolitan Mûvészeti Múzeum Ruhaintézetének jótékonysági gálaestjén 2022. május 2-án. MTI/EPA/Justin Lane Fotó: Justin Lane
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Starlink tulajdonosa tavaly a hálózat lekapcsolásával akadályozta meg, hogy az ukrán haditengerészet csapást intézzen az orosz hadiflotta ellen – ez derült ki Walter Isaacson a milliárdosról szóló Elon című életrajzából.

A könyvben elárulják, hogy Elon Musk tavaly titokban megparancsolta mérnökeinek, kapcsolják ki cége Starlink műholdas kommunikációs hálózatát a krími partok közelében, hogy megzavarják az orosz haditengerészeti flotta elleni ukrán besurranó támadást.

Ahogy a robbanóanyaggal felerősített ukrán tengeralattjáró drónok közeledtek az orosz flottához, elvesztették kapcsolatukat és a partra zuhantak.

Musk döntését, amely miatt az ukrán tisztviselők könyörögtek neki, hogy kapcsolja vissza a műholdakat, az a heves félelem vezérelte, hogy Oroszország atomfegyverrel fog válaszolni a Krím elleni ukrán támadásra. Ezt a félelmet Musk magas rangú orosz tisztviselőkkel folytatott beszélgetései váltották ki. 

Musk aggodalmai egy mini-Pearl Harborral kapcsolatban, ahogy ő fogalmazott, nem váltak valóra a Krím félszigeten. A kötet azonban felfedi, milyen egyedülálló helyzetbe került Musk az ukrajnai háború kibontakozása során. Akár szándékosan, akár nem, az amerikai tisztviselők nem hagyhatják figyelmen kívül a döntéseit, amivel megbéníthatja az ukrán hadsereg működését.

Isaacsonnak, Steve Jobs és Albert Einstein elismert életrajzi szerzőjének új könyve friss betekintést nyújt Musk életébe, és abba, hogy a szélesebb körű háború kirobbantásától való egzisztenciális rettegés hogyan késztette arra, hogy elutasítsa az ukrán Starlink-rendszerek iránti kérelmeket, amelyekkel megtámadhatnák az oroszokat.

Miután Oroszország a háború kirobbanása után megzavarta Ukrajna kommunikációs rendszereit, Musk beleegyezett, hogy Ukrajnának több millió dollár értékű SpaceX-gyártású Starlink műholdterminált biztosítson, amelyek kulcsfontosságúak lettek Ukrajna katonai műveletei szempontjából. Még akkor is, amikor a mobiltelefon- és internethálózatok megsemmisültek, a Starlink-terminálok lehetővé tették Ukrajnának, hogy fenntartsa az egységek közötti kapcsolatot. 

Ám amint Ukrajna elkezdte használni a Starlink-terminálokat Oroszország elleni támadó támadásokra, Musk kezdett meghátrálni. 

A Starlinknek nem az volt a célja, hogy háborúkba keveredjen. Ez azért volt, hogy az emberek a Netflixet nézhessék, lazíthassanak, iskolába járhassanak online, és békés dolgokat csinálhassanak, nem pedig dróntámadásokat vigyenek véghez

– állítja a kötet, amely szerint Musk Joe Biden elnök nemzetbiztonsági tanácsadójával, Jake Sullivannel is kommunikált az ügy kapcsán. 

Borítókép: Elon Musk, a Tesla Motors amerikai elektromosjármű-gyártó és a SpaceX amerikai űrkutatási magánvállalat vezérigazgatója a New York-i Metropolitan Művészeti Múzeum Ruhaintézetének jótékonysági gálaestjén 2022. május 2-án (Fotó: MTI/EPA/Justin Lane)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.